کابل های جوش یکی از انواع سیم و کابل امین بوده که در جوشکاری از آن استفاده می شوداز این کابل ها برای هدایت شدت جریان از ماشین جوش به انبر های جوشکاری به کار می رود .

کابل های جوشکاری از جمله تجهیزاتی است که در فرایند جوشکاری الزامی می باشد و هر چقدر کیفیت این کابل افزایش یابد در واقع کیفیت جوشکاری افزایش یافته است به یاد داشته باشید کابل ها جوش در مقاطع مختلف تولید شده  که برای کلاس های کاری مختلف متفاوت می باشد .

ساختار کابل جوشکاری

هادی های این کابل ها از مس آنیل شده استفاده شده است که دارای قدرت انتقال  الکتریکی بالایی می باشد و جدا کنند آن نوار پلی استر می باشد که هر کدام از هادی را احاطه نموده و از اتصال هادی ها جلوگیری می نماید ، این کابل ها که دارای روکش مشکی  از جنس کامپاند پلاستیکی از نوع SE بوده و در برابر حرارت بالا ، شدت سرما ، آب ،اسید و مواد نفتی و روغنی مقاوم می باشد .

به یا داشته باشید هادی های کابل جوش افشان بوده که انعطاف پذیری آن را افزایش داده است و بدون پارگی ، خشک شدگی برای مدت طولانی می توان از این نوع کابل ها استفاده نمود .


خصوصیات کابل جوش

1 - یکی از مهم ترین خصوصیات کابل های جوش این است که بتواند جریان مورد نیاز دستگاه جوشکاری را با افت ولتاژ انتقال دهد و این افت ولتاژ به طور عموم تا 4 ولت می باشد .

2 - کابل های که برای جوشکاری استفاده می شود لازم از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشد .

3 - کابل های که برای جوشکاری استفاده می شود لازم است در برابر سایش ، کشش و .. مستحکم باشد .

4 - داغ نشدن کابل جوش در زمان کار یکی دیگر از ویژگی ها آن می باشد .

انواع کابل جوش

کابل های جوش در انواع و سایز های مختلفی می باشد بطور مثال از سایز 10 ، 11 ، 12 ، 13 و... تولید شده و هر کدام آن در قسمت های مختلف همچون صنایع اتومبیل سازی ، حمل و نقل ، کشتی سازی ، جوشکاری و غیره استفاده می شود .

نکته : در زمان جوشکاری لازم است از این کابل ها با متراژ کم استفاده نماید تاباعث افت ولتاژ در ابتدا و انتهای کابل نشوید .