یکی از بخش های مهم در معماری نورپردازی می باشد که می تواند جلوه های زیادی را ایجاد نماید و به زیبا سازی محیط داخلی و خارجی یک ساختمان مفید واقع شود ، اما به یاد داشته باشید نورپردازی که بتواند زیبایی منحصرف به فردی را ایجاد کند باید دقیق باشد ، برای انجام این کار لازم است از نرم افزار دیالوکس استفاده نماید تا به طور دقیق تما موارد را محاسبه نماید .

دیالوکس چیست

دیالوکس نرم افزار کاربردی و مطرح در زمینه محاسبه نور و روشنایی در محیط داخلی و خارجی ساختمان می باشد ، طراحی این نرم افزار کاربردی توسط شرکت های تولید کننده تجهیزات روشنایی صورت گرفته است که در دسترس همه افراد قرار دارد  ، این نرم افزار به گونه ای طراحی شده است که اطلاعاتی همچون ابعاد اتاق ، رنگ های محیط داخلی و . . وارد نموده و نرم افزار دیالوکس نور لازمه را محاسبه خواهد نمود .

نکته قابل توجه این است که امروز شرکت های تولید کننده تجهیزات روشنایی اطلاعات چراغ ها و لامپ های خود را در فایل های پلاگین قرار داده اند ، پلاگین نرم افزاری که گامی بزرگ را در عرصه توسعه نور پردازی برداشته است ، تولید کننده ها با اطلاعاتی که در این نرم افزار قرار داده اند ، محاسبه در دیالوکس را آسان نموده است .

شما می توانید میحط مورد نظر خود را در این نرم افزار وارد نموده و با قرار دادن انواع چراغ ها با رنگ های مختلف یک نورپردازی زیبا ایجاد نماید ،یکی دیگر از ویژگی های نرم افزار دیالوکس این است که می تواند میزان خیرگی و لوکس و شدت نور را محاسبه نماید که می تواند همچون انقلابی بزرگ در نورپردازی باشد چرا که عواملی چون شدت نور ، میزان لوکس و خیرگی می تواند زیبایی نورپردازی را کاهش دهد .

این نرم افزار کاربردی به صورت رایگان در دسترس همه افراد قرار داشته که با استاندارد DNI تولید و طراحی شده است ، این استاندارد باعث شده که نتایج به دست آمده از این نرم افزار با دقت بالا صورت گیرد .

از این نرم افزار می توانید نورپردازی های داخلی ، خارجی ، معابر ، راه پله و غیره را  انجام دهید و به یاد داشته باشید می توان اطلاعات را از نرم افزار 3dmax ، Autocod  را وارد نماید .

 دیالوکس