سوئیچ (switch) شبکه چیست؟

سوئیچ (switch) یک دستگاه در شبکه های داخلی (LAN) می باشد که پکت ها را از یک مبدا گرفته و آن ها را به مقصد خود می رساند. سوئیچ شبکه یکی از تجهیزات اکتیو شبکه است که در عین شباهت به هاب (hub)، بسیار هوشمندتر از آن است و بر روی لایه ی data link (لایه ی شماره ی 2) یا لایه ی network در مدل OSI کار می کند و از تمامی انواع packet protocol پشتیبانی می کند. وظیفه این سخت افزارها، انتقال بسته‌های دیتا از یک دستگاه به جای دیگر از طریق شبکه و بر اساس آدرس سخت افزاری (Mac addresses) است.

سوئیچ شبکه های کامپیوتری معمولا در لایه دو مدل OSI و با پروتکل اترنت کار می‌کند اما سوئیچ هایی هستند که مسیریابی و وظایف لایه سه را هم انجام می‌دهند. همچنین سوییچ هایی هستند که به صورت ماژول نرم افزاری در تکنولوژی‌های مجازی سازی کاربرد دارند مثلا Vmware NSX اما سوییچ سخت افزاری با چندین پورت اترنت از ملزومات تمام شبکه‌ها است.

کاربرد سوئیچ شبکه:

از سوئیچ برای اتصال کامپیوتر ها ، روتر ها ، چاپگر ها ، دوربین های مداربسته ، تلفن های تحت شبکه ، Access Point ها و غیره در شبکه های کابلی استفاده می کنند.

کارکرد سوئیچ شبکه:

سوئیچ در جدولی مک آدرس های دستگاه های متصل شده به آن را نگه داری می کند و پکت های TCP/IP یا فریم های ورودی که دارای اطلاعات مقصد هستند را خوانده و با توجه به مک آدرس مقصد آن ها را از یک یا چند پورت که مقصد آن ها می باشد به بیرون می فرستد. سوئیچ از اطلاعات مقصد پکت ها و جدول مک آدرس های دستگاه های متصل شده که در خود دارد برای مشخص کردن پورت هایی که قرار است پکت ها به آن ها فرستاده شود استفاده می کند.
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
0
ثبت سفارش
تعداد
عنوان