آیتم 0
ثبت سفارش
تعداد
عنوان

انواع باتری

باتری ها بخشی از زندگی روزمره ما هستند و انرژی بسیاری از دستگاه های اطرافمان را تأمین می کنند. این منبع انرژی به ما کمک می کند زندگی راحت تری داشته باشیم. باتری وسیله‌ای متشکل از یک یا چند سلول الکتروشیمیایی با اتصالات خارجی است که برای تأمین انرژی دستگاه‌های الکتریکی مانند چراغ‌قوه، تلفن‌های همراه و خودروهای برقی استفاده می‌شود. هنگامی که یک باتری در حال تأمین توان الکتریکی است، ترمینال مثبت آن کاتد و ترمینال منفی آن آند است. ترمینالی که با علامت منفی مشخص شده‌ است منبع الکترون‌هایی است که از طریق یک مدار الکتریکی خارجی به سمت ترمینال مثبت جریان می‌یابد. هنگامی که یک باتری به یک بار الکتریکی خارجی متصل می‌شود، یک واکنش اکسایش-کاهش واکنش دهنده‌های پر انرژی را به محصولات کم انرژی تبدیل می‌کند و اختلاف انرژی آزاد به عنوان انرژی الکتریکی به مدار خارجی تحویل می‌شود. از گذشته، از اصطلاح "باتری" برای دستگاه‌هایی با چند سلول استفاده می‌شد، با این حال از این اصطلاح همچنان برای دستگاه‌هایی با فقط یک سلول استفاده می‌شود.

باتریها به دو دسته یک بار مصرف و قابل شارژ تقسیم می‌شوند. باتریهای یک بار مصرف خیلی ارزان هستند، اما اگر شما در دراز مدت به باتری نیاز دارید این نوع باتری برای شما در استفاده بلند مدت ( تکرار در خرید مجدد) هزینه زیادی خواهد داشت. نوع دیگر باتریها که به قابل شارژ معروف هستند، در ابتدا کمی گران تر از نوع اول هستند، اما شما یکبار هزینه میکنید و هر دفعه آنرا فقط شارژ می‌کنید. اگر در دراز مدت به باتری نیاز دارید حتما از نوع قابل شارژ تهیه کنید، چراکه علاوه بر اینکه برای شما یک باتری دائمی خواهد تاثیری در تخریب محیط زیست هم نخواهد داشت.

مشخصات باتری قلمی

باطری ها از سایز تنوع زیادی دارند, پرکاربردترین باطری سایز قلمی AA میباشد. باطری قلمی در ولتاژهای 1.2 ولت و 1.5 ولت عرضه میشود. باطری قلمی در بسیاری از دستگاهها و وسیله ها استفاده میشود، مقرون به صرفه ترین باطری به سبب تولید بسیار بالا باطری قلمی میباشد, دسترسی به باطری قلمی نبست به سایر باطری ها بسیار ساده میباشد و شما میتوانید این باطری را از تمامی فروشگاهها و الکتریکی ها و سایت های فروش آنلاین اینترنتی تهیه فرمایید. در باطری های قلمی بستگی به جنس باطری از تاریخ تولید و تاریخ انقضا استفاده میشود. روی باطری های قابل شارژ و لیتیوم آیون تاریخ تولید ثبت میشود.

باتری قلمی جزو پر مصرف ترین باتری های بازار به شمار می آید و به سه دسته باتری قلمی معمولی، باتری قلمی آلکالاین و باتری قلمی شارژی تقسیم می شود. باتری قلمی معمولی توان و طول عمر کمتری دارد و در وسایل کم مصرف از آن استفاده می شود. به طور مثال برای کنترل لوازم الکتریکی بیشتر از این نوع باطری استفاده می گردد. این نوع یک بار مصرف می باشد و پس از تمام شدن قوه آن باید دور انداخته شود.

باتری قلمی معمولی

باتری قلمی معمولی, باطری قلمی غیر قابل شارژ است و یک بار مصرف میباشد. ولتاژ باطری های قلمی معمولی 1.5 ولت است و معمولا دربسته بندی کارتی و شیرینگ عرضه میشود, بیشترین فروش باطری قلمی مربوط به باطری قلمی معمولی است و دسترسی به باطری قلمی معمولی هم بسیار آسان میباشد, مهمترین علت فروش بالای باطری قلمی معمولی قیمت پایین تر این باطری نسبت به نوع باطری آلکالاین میباشد، اما اگر بخواهیم از لحاظ مقرون به صرفه بودن و اقتصادی بودن یکی از باطری قلمی معمولی و قلمی آلکالاین را انتخاب نماییم, حتما گزینه باطری قلمی آلکالاین مناسب تر میباشد. علت هم عمر حدود 7 برابری باطری های آلکالاین نسبت به باطری های معمولی میباشد ولی قیمت بسته به نوع برند باطری حدود 3 برابر بیشتر از باطری معمولی میباشد.

باطری قلمی آلکالاین

باطری قلمی آلکالاین, همانند باطری قلمی معمولی 1.5 ولت بود و یک بار مصرف, با این تفاوت که طول عمر باطری قلمی آلکالاین حدود 7 برابر باطری قلمی معمولی میباشد. بسته بندی باطری قلمی آلکالاین معمولا به صورت کارت های 2 عددی و 4 عددی می باشد, باطری های آلکلاین غیر قابل شارژ میباشد و بعد از مصرف برای حفظ محیط زیست باید به شرکت های بازیافتی تحویل گردد.

باطری قلمی شارژی

باطری های قلمی قابل شارژ به صورت 1/2 ولت تولید میشود, شما میتوانید از این باطری ها به جای باطری های قلمی معمولی و قلمی آلکالاین نیز استفاده فرمایید, بعد از شارژ این باطری تا حدود 1/5 ولت افزایش ولتاژ دارد و بابت جایگزینی برای باطری های معمولی و آلکالاین مشکلی وجود ندارد, برای دستگاههای پر مصرف باطری قابل شارژ بهترین پیشنهاد و مقرون به صرفه ترین گزینه باطری ها میباشد.

مشخصات باتری نیم قلمی

باتری نیم قلمی طبق استاندارد جهانی با علامت AAA نشان داده می شود و از نظر مشخصات فنی با باتری قلمی یکسان است اما سایز کوچک تری نسبت به آن دارد. این باتری هم به سه دسته باتری نیم قلمی معمولی، باتری نیم قلمی آلکالاین و باتری نیم قلمی شارژی تقسیم می شود. این محصول با برندهای مختلفی تولید و در بازار عرضه می شود. کیفیت و قیمت این برندها متفاوت می باشد و توصیه می گردد با توجه به نوع نیازی که دارید اقدام به خرید آن نمایید

باتری آلکالاین

امروزه باتری های آلکالاین بهترین نوع باتری های غیر قابل شارژ موجود در بازار هستند، که دارای الکترولیت های هیدروکسید پتاسیم اند. کاربرد باتری های Alkaline در دستگاه‌های روزمره که به انرژی کمی نیاز دارند مانند: ساعت‌ها، کنترل ها، اسباب بازی‌ها و … است. این سری باتری ها در سایز های؛ قلمی AA، نیم قلمی AAA، کتابی 9V، سکه ای، متوسط C، بزرگ D موجود هستند، استانداردترین نوع باطری قلیایی، باتری های قلمی اند. باتری های الکالاین به دلیل چگالی انرژی بیشتر، قیمت مناسب، در دسترس بودن، عمر طولانی‌تر نسبت به باطری های معمولی، محبوب‌تر اند. 

معرفی باتری سکه ای

باتری سکه ای تنوع زیادی دارد و ما در اینجا به سه مدل پر مصرف آن می پردازیم. این سه مدل عبارتند از باتری CR2016، باتری CR2025، باتری CR2032 که همه ی این مدل ها از لحاظ مشخصات فنی یکسان هستند و فقط سایز متفاوتی دارند که در ادامه بیشتر توضیح می دهیم. حرف C که در ابتدای این نامگزاری استفاده میشود نشانگر جنس این باتری می باشد و نماد ماده شیمیایی لیتیوم است. بهتر است در اینجا یاد آور شویم که باتری سکه ای قابل شارژ نمی باشد و پس از تمام شدن انرژی اش باید دور انداخته شود. حرف R که دومین حرف اسامی این باتری ها می باشد به قطر این باتری اشاره دارد. دو رقمی که پس از این حروف به کار می رود نشانگر اندازه این قطر است. به طور مثال قطر باتری CR2032 بیست میلیمتر می باشد. دو رقم پایانی این اسامی هم به ضخامت باتری سکه ای بر می گردد. مثلا ضخامت باتری سکه ای CR2016 برابر با یک و شش دهم میلیمتر می باشد. دقت کنید که بین دو رقم آخر باید اعشار بگذارید و سپس بخوانید.

این سه مدل باتری سکه ای جزو باتری های سه ولت هستند و در دستگاه های الکترونیکی استفاده زیادی از آنها می شود. مدل های دیگری هم در بازار وجود دارد که کم کاربرد می باشند و استفاده های خاصی از آنها می شود. مثلا روی ریموت برخی از ماشین های خارجی از باتری سکه ای خاص استفاده می شود که ما در این مقاله به آن نپرداختیم.

سایت تامین الکتریک پخش عمده و خرده انواع باتری در سطح کشور را انجام می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و همکاری با این مجموعه می توانید از طریق واتساپ با شماره 09396718656 در ارتباط باشید.

تماس با واحد بازرگانی سایت: 05137130000 داخلی 5

تماس با واحد پشتیبانی سایت: 09396718656

با تامین الکتریک همراه باشید در هفته های آینده مطلب باتری و انواع برندهای آن کامل تر می شود.

با تشکر تیم فروشگاه آنلاین تامین الکتریک
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
  • الفبا
  • محبوب ترین