آیتم 0
ثبت سفارش
تعداد
عنوان

لامپ چیست؟

لامپ یک منبع نور روشنایی مصنوعی است. به گروهی که از یک منبع نور و قطعات و تجهیزات روشنایی و اتصالات به همراه مدارات راه انداز مثل خازن و... که در یک حباب قرار می گیرند لامپ می گویند. و هدف از تشکیل این گروه جهت تبدیل انرژی الکتریکی به روشنایی می باشد.

انواع لامپ:

لامپ شاید در نگاه اولیه وسیله ساده‌ای به نظر بیاید، اما انواع متفاوتی دارد که دانستن درباره آن ها لازم است. برای انجام تمامی کارهای روزانه از قبیل خواندن و نوشتن معمولی گرفته تا تولید و عرضه محصول، یک عامل مشترک وجود دارد و آن نور است. در خانه ها، دفاتر اداری، کارخانه ها و حتی جاده ها، این لامپ ها هستند که نور را برای ما به وجود می‌آورند و همانطور که شما هم می دانید انواع لامپ گوناگونی تا به حال تولید شده و روانه بازار شده است.

1-لامپ رشته ای (حبابی):

لامپ‌ های رشته‌ای (Incandescent Bulbs) یا لامپ حبابی همان لامپ‌های قدیمی و معمولی و سنتی هستند که جزو کم هزینه ترین لامپ ها هستند. در یک لامپ حبابی، رشته‌ ای از تنگستن وجود دارد و هنگامی که جریان از آن عبور می‌کند باعث درخشش آن می‌شود و لامپ را اصطلاحاً روشن می‌کند. رشته تنگستن توسط گاز نئون یا خلأ احاطه شده است. این لامپ‌ها در شکل ها و اندازه‌ های مختلف تولید شده اند. در لامپ‌های رشته‌ای، جریان داخل تنگستن باعث گرم شدن و سوختن رشته ها می‌شود. لامپ های رشته ای در ولتاژ های متفاوتی تولید و عرضه می شوند. این‌ لامپ‌ها تنها ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت کار می‌کنند و انرژی فراوانی را هدر می دهند. و از این رو این روزها کمتر مورد استفاده قرار می گیرند و جای خودشان را به لامپ های کم مصرف تر و لامپ ال ای دی داده اند.

2-لامپ هالوژن (Halogen bulb):

لامپ های هالوژن بروز شده لامپ های رشته ای هستند. لامپ هالوژن نوری سفید و مشابه نور طبیعی روز به فضای منزلتان می دهد و دلیل آن این است ک تنگستن درون پاکت فشرده شفاف قرار گرفته است. این نور به عنوان یک نور وظیفه‌ای عالی عمل می کند و مصرف انرژی‌شان 10 الی 20 درصد کمتر از نور رشته ای است و باز دلیل آن این است که در لامپ هالوژنی بجای خلا از هالوژن استفاده شده است که باعث می شود تنگستن سیاه و تبخیر نشود و در نتیجه عمر آن طولانی می شود.

3-لامپ های ال ای دی LED (Light Emitting Diode):

اگر برای روشنایی منزل خود از لامپ های رشته ای استفاده می کنید، دیگر وقت آن رسیده که آن لامپ ها را کنار بگذارید و برای روشنایی منزل خود از لامپ LED استفاده کنید. لامپ ال ای دی از چندین دیود تشکیل شده است تا مقدار نوردهی مورد نیاز را تامین کند. این گونه لامپ ها پیشرفت های قابل توجهی را در طول سالیان گذشته داشته اند، و همان طور که از نامش هویداست از دیودهای ساطع کننده نور شکل گرفته است. لامپ های ال ای دی تامین کننده خوبی برای روشنایی منزل شما هستند. پس در نتیجه بهتر است که پس از گذشت چندین دهه از استفاده ی لامپ های رشته ای، آرامش و نور گرم خانه خود را به دست لامپ های LED بسپاریم. لامپ LED طول عمر قابل توجهی (درحدود 20 سال) دارد و بسیار مقرون به صرفه است.

لامپ ال ای دی LED، درست به اندازه لامپ فلورسنت مقرون به صرفه و اقتصادی است؛ و این که از نظر ماندگاری، تقریباً سه برابر بیشتر از فلورسنت طول عمر خواهد داشت. از لامپ ال ای دی بیشتر برای نور وظیفه ای استفاده می شود، چون نورش نسبت به فلورسنت مستقیم و تندتر است. جالب است بدانید نور ال ای دی شبیه نور خورشیدی لامپ رشته‌ ای است؛ اما کمتر داغ می شود. قیمت لامپ ال ای دی طبق معمول نسبت به فلورسنت گران تر خواهد بود. از این رو شما یک بار هزینه میکنید برای لامپ های ال ای دی و مدت زمان خیلی طولانی تری از آن استفاده می کنید.

4-لامپ های فلورسنت فشرده (Compact Fluorescent) یا CFL:

لامپ فلورسنت فشرده یا CFLS ،75 درصد کمتر از لامپ های رشته ای انرژی مصرف می‌کند و عمرش هم طولانی‌تر و بین 7 تا 9 سال است. لامپ فلورسنت جایگزین لامپ رشته ای برای خانه ها و مکان های تجاری طراحی شده است. تفاوت این لامپ ها با لامپ رشته ای این است که تناژ رنگی‌شان به نسبت سرد است و نوری مایل به آبی تولید میکنند و حاوی جیوه هستند. با اینکه میزان جیوه به کار رفته در این لامپ ها ناچیز است؛ اما به معنی این نیست که نباید مراقب باشید.

5-لامپ های LED SMD:

 لامپ SMD در واقع نوعی از لامپ های LED است. SMD نوعی فناوری است که در آن قطعات الکترونیکی بدون ایجاد سوراخ و تنها با لحیم کاری روکار به بورد متصل می شوند. این تکنولوژی در لامپ های LED باعث طراحی نوع جدیدی از لامپ های LED شده که از کاربرد زیادی بهره مندند و باعث افزایش طول عمر و بازدهی بیشتر لامپ شده است. از کنار هم قرار گرفتن تعداد زیادی از این لامپ های کوچک SMD، نوری مناسب ایجاد می کند که این لامپ ها پخش نور زیادی دارند و امروزه لامپ های حبابی و شمعی زیادی به دلیل این ویژگی با چنین تکنولوژی تولید می‌شود. ناگفته نماند که لامپ های SMD از لامپ های LED کوچکتر هستند.

6-لامپ بخار سدیم (Sodium-vapor Lamp):

لامپ بخار سدیم، یکی از انواع لامپ تخلیه الکتریکی در گاز با استفاده از سدیم یونیزه است. این لامپ‌ها می‌توانند هم در فشار کم و هم فشار زیاد عمل کنند و بر همین اساس به دو دسته لامپ سدیم کم ‌فشار و لامپ سدیم پرفشار تقسیم می‌شوند. لامپ بخار سدیم با فشار کم LPS دارای یک لوله تخلیه داخلی ساخته شده از شیشه بوروسیلیکات است که با الکترودهای فلزی ثابت شده و با گاز نئون یا آرگون و کمی سدیم فلزی پر شده است. با عبور جریان از بین الکترودها، نئون و آرگون یونیزه می شود تا گاز سدیم را گرم کند. سدیم تبخیر شده یونیزه می شود و نوری زرد رنگ تولید می کند. نور این نوع لامپ توانایی نفوذ در مه را دارند. لامپ های بخار سدیم با فشار بالا (HPS) مقاومت بیشتری در برابر دما و اثرات خورنده جیوه و سدیم دارند. این لامپ ها نور سفیدتری تولید می کنند و در مکان هایی از قبیل جاده، تونل، استادیوم و سایر مکان هایی که تمایل به دیدن طیف گسترده ای از رنگ های منعکس شده وجود دارد، استفاده می شوند.

7-لامپ بخار جیوه (Mercury-vapor Lamp):

یکی دیگر از انواع لامپ ها، لامپ بخار جیوه است که نوعی لامپ تخلیه در گاز است. این لامپ ها نسبت به لامپ رشته ای و حتی فلوئورسنت کارایی بیشتری دارند. طول عمر طولانی و در حدوده 24000 ساعت دارند و نوری سفید و روشن با شدت زیاد تولید می کنند. این نوع لامپ ها برای روشنایی مساحت های خیلی بزرگ مانند معابر و در چراغ های لاکپشتی قابل استفاده بودند، اما به دلیل خطرات جیوه، تولید آنها ممنوع شده است.

8-لامپ‌های LED فیلامنتی (لامپ هالوژنی):

لامپ های فیلامنتی ظاهری شبیه به لامپ های رشته‌ای دارند و به همین جهت به آن‌ها لامپ های LED رشته‌ای هم گفته می شود. در داخل لامپ های فیلامنتی مجموعه‌ای از LED های کوچک کنار هم قرار داده می شوند. این لامپ‌ها به علت طراحی زیبایی که دارند بیشتر برای چراغ های تزئینی و زینتی مورد استفاده قرار می گیرند و برای کسانی که به شکل ظاهری لامپ های رشته ای علاقه دارند جایگزین مناسبی محسوب می شوند. این لامپ ها پخش نور خیلی زیادی ندارند اما زیبایی آن‌ها خیره کننده است. همین موضوع استفاده از آن‌ها را در مکان هایی مانند کافی شاپ ها که زیبایی مهم تر از میزان پخش نور است گسترش داده است.

برند هایی که ما در سایت خود موجود داریم و شما میتوانید خریداری کنید به شرح زیر است:

محصولات روشنایی پارس شعاع توس

شرکت افراتاب

شرکت محصولات پارسه شید

شرکت سان لوکس

شرکت لامپ پارس شهاب

محصولات روشنایی شاهچراغ پارسیان

و....

برای استعلام قیمت و موجودی و همچنین برای خرید بهترین انواع لامپ با قیمت عالی با مشاوران ما در ارتباط باشید.

تماس با واحد بازرگانی سایت: 05137130000 داخلی 5

تماس با واحد پشتیبانی سایت: 09396718656

با تامین الکتریک همراه باشید در هفته های آینده مطلب لامپ و انواع برندهای آن کامل تر می شود.

با تشکر تیم فروشگاه آنلاین تامین الکتریک

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
  • الفبا
  • محبوب ترین