آیتم 0
ثبت سفارش
تعداد
عنوان

مقالات علمی

  • 328
  • 1173 مرتبه
با پارامتر های نور آشنا شوید

با پارامتر های نور آشنا شوید

25 تیر 1398

در مورد نور و عوامل مربوط به آن چقدر آشنایی دارید؟ آیا تا کنون در مورد چهار پارامتر اصلی و مهم نور مطالعه نموده اید؟ اگر می خواهید با پارامتر های نور آشنا شوید لازم است با تامین الکتریک هم گام شوید تا شما را به دنیایی دیگر از محاسبات نوری آشنا سازد.

نور یک اشعه الکترومغناطیسی که دارای فوتون یا همان ذرات کوچک می باشد که توسط چشم انسان و دیگر موجودات قابل دید و مشاهده می باشد بهتر است بدانید نور از چهار پارامتر اصلی تشکیل شده است که عبارتند از:

1 - شدت نور

2 - شاری نوری

3 - شدت روشنایی

4 درخشندگی

شدت نور چیست؟

شدت نور عبارت از مقدار نور ساطع شده از منبع نور در هر ثانیه در یک جهت خاص می باشد، واحد اندازه گیری شدت نور کالا می باشد شرکت هایی که در حوزه تولیدات روشنایی فعالیت می نمایند برای هر یک از محصولات خود یک منحنی توزیع نور را ارایه داده اند.

در این منحنی شدت نور هر لامپ و چراغ های روشنایی محاسبه شده است، این نور تعیین شده برای هر یک از محصولات روشنایی توسط نرم افزار دیالوکس محاسبه شده و بسیار دقیق می باشد در واقع شما با اطلاعاتی که از لامپ دارید به راحتی می توانید موقعیت استفاده از لامپ را تعیین نماید چرا که شدت نور و شار نوری آن را به خوبی میدانید، علاوه بر این ها شدت نور نشان دهند میزان تمرکز نور می باشد که می تواند در نور پردازی یک بخش مهم بحساب آید.

پارامتر های نور  

شار نوری:

یکی دیگر از پارامتر های نور شار نوری است شار نوری یکی دیگر از اصطلاحات نور بوده که عبارت از: تعیین کننده توان نور ساطع شده از یک منبع نوری می باشد. واحد اندازه گیری این پارامتر لومن می باشد که می تواند توان نور ساطع شده را نشان می دهد.

شدت روشنایی:

یکی از مهم ترین مواردی که در بحث پارامتر های نور مطرح است، شدت روشنایی است، میزان نوری که از یک منبع نور به یک سطح می تابد دارای اهمیت بسیاری است که از این پارامتر را شدت روشنایی یاد می شود، مقدار شدت روشنایی از یک معادله ساده به گونه ای که تقسیم شار نوری تابیده شده بر مساحت سطح به دست می آید که واحد آن لوکس می باشد.

شدت نور در نور پردازی یکی از بخش های مهم آن است اگر میخواهید یک ساختمان را نورپردازی کنید در قدم نخست لازم است شدت روشنایی لامپ های خود را یا همان میزان لوکس آنها را دریابید تا بتوانید یک نور پردازی بدون عیب نقص را ایجاد نماید.

پارامتر های نور 

 

درخشندگی:

درخشندگی میزان نوری است که چشم احساس می کند، درخشندگی بیانگر میزان روشنایی و درخشان بودن یک سطح است که وابسته به مقدار نور تابشی از یک سطح به سمت چشم است در محاسبات نوری درخشندگی نور با L نمایش می دهند.

پارامتر های نور 

چهار موردی که در قسمت فوق بیان شده است، پارامتر های مهم و اساسی در نور است.

 

نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

فهرست موضوعات

راهنمای خرید
ورود به فروشگاه
 
ارسال سریع
 
پارس شعاع توس
 
سیم و کابل شهاب جم
 
امید پدیده
 
پارسه شید