فهرست موضوعات

 
 
 
 ارسال رایگان کالای برق
 
تلگرام تامین الکتریک سپهران 
 
 تجهیزات شبکه یوکی نت
 
 سیم و کابل شهاب جم
 
 محصولات روشناییzfr
 

مقالات علمی

  • 372
  • 52 مرتبه
چگونه محافظ نوسان برق بهتری انتخاب کنیم؟

چگونه محافظ نوسان برق بهتری انتخاب کنیم؟

31 اردیبهشت 1399

انتخاب بهترین محافظ نوسان الکتریکی
کاربران عزیز فروشگاه اینترنتی تامین الکتریک خوشحالیم که لحظاتی از وقت ارزشمند خود را به ما اختصاص داده اید. اگر قصد خرید محافظ ولتاژ برق برای دستگاههای برقی خانگی و یا محل کار خود دارید، اندکی تامل کنید تا شما را با معیارهای انتخاب بهترین محافظ برق آشنا کنیم. با ما همراه باشید. معمولا افرادی که اطلاعاتی صحیح در مورد چند خانه های نوسان برق و چند خانه های ساده ندارند، یک پریز برق چند خانه سیار تهیه میکنند. در حالی که هر دوی این گزینه ها پریز های اضافی را ارائه می دهند اما یکی از آنها محافظ نوسانات احتمالی برق نخواهد بود و از وسایل ارزشمند شما محافظت نخواهد کرد. شباهت های عمومی در همین جا پایان می یابد. بیشتر انواع محافظ برق (اما نه همه) چند راهی نیز هستند، اما چند راهی ها و پریز های سیار چند خانه محافظ الکتریک نیستند. شما اغلب می توانید هر دوی اینها را در یک فروشگاه بزرگ خرده فروشی سخت افزار یا فروشگاه لوازم الکتریکی مشاهده کنید. اما اولین چیزی که نظرتان را جلب می کند را نخرید! تفاوت ها و فواید قابل توجهی بین این دو وجود دارد که باید در نظر بگیرید. قبل از خرید یک محافظ برقی پیشنهاد می‌شود موارد زیر را در نظر بگیرد تا بعد از خرید و استفاده از این وسیله دچار پشیمانی نشوید!
محافظ برق چیست؟
امروزه با توجه به نوسانات برق و تعدد وسایل برقی خرید و انتخاب یک محافظ برق خوب و مناسب که بتواند به درستی کار کند، مانع از آسیب دیدن لوازم برقی شود و همچنین نیاز کاربران را تامین کند، شاید به یکی از دغدغه‌های افراد تبدیل شده باشد.
دستگاههای برقی مورد استفاده در خانه و یا محل کار شما نیاز به محافظت در برابر نوسانات ناگهانی برق شهری دارند. نوسانات برق شهری می توانند در اثر عواملی مانند وجود مشکل در تجهیزات برق منطقه، بروز رعد و برق و برخورد صائقه با این تجهیزات و… ایجاد شوند. این افزایش و یا کاهش ولتاژ برق میتواند صدمات و خسارت های زیادی به دستگاه های شما وارد کنند. در مواردی این صدمات با صرف هزینه زیاد حل شده و گاهاً غیر قابل حل می باشد. این موضوع با توجه به شرایط فعلی بازار و قیمت سرسام آور لوازم برقی بسیار پر اهمیت می باشد. راه حل ساده برای جلوگیری از این مشکلات استفاده از محافظ ولتاژ برق می باشد.
یک نمونه شدید ولتاژ اضافی، صاعقه است. البته این حادثه خیلی کم رخ می دهد (بستگی دارد کجا زندگی می کنید) و آنقدر قدرتمند است که شامل حال محافظ نوسان الکتریکی نمی شود. ایمن ترین راه در هنگام طوفان و رعد و برق این است که تجهیزات الکتریکی خود را از برق بکشید. معمولا وقتی شرکت های برق منطقه ای اقدام به تعویض قطعات در شبکه برق می کنند یا تجهیزاتشان دچار مشکل می شود نیز با نوسان ولتاژ و نویز مواجه خواهید شد. هرچقدر هم تلاش کنند تا جریان برق پایداری را در سراسر شبکه حفظ کنند باز هم اختلالات رخ می دهند.
شایع ترین موارد ولتاژ اضافی در هنگام استفاده از تجهیزات پرمصرف و تغییر تقاضای انرژی رخ می دهد، به خصوص اگر ساختمان دارای سیم کشی برق قدیمی یا سیم کشی بدی باشد. تا به حال دقت کرده اید هر زمان که یخچال، سیستم تهویه هوا، سشوار یا هر وسیله قدرتمند دیگری روشن شود، نور چراغها لرزان یا کم می شود؟ این درخواست ناگهانی انرژی می تواند باعث افزایش لحظه ای در مدار شود و بر تمام خروجی های متصل تأثیر بگذارد.
محافظ نوسان برق در مقایسه با چند راهی
در یک نگاه به نظر می رسد محافظ الکتریک و چندراهی سیار هر دو یک کار را انجام می دهند. اما در حالیکه چند راهی در اصل فقط چندین خروجی برق دارد، یک محافظ نوسان برق طوری طراحی شده است تا تجهیزات الکترونیک را از نوسانات برق و نویزها در امان نگه دارد.
محافظ نوسان برق با انتقال ولتاژ اضافی به درگاه زمینی یک پریز دیواری کار می کند. بدون این ویژگی، ولتاژ اضافی در تمام کابل های برق متصل جریان پیدا می کند و باعث آسیب دائمی دستگاه های متصل می شود. تأثیر ولتاژ اضافی می تواند به همان اندازه آشکار و فوری باشد که یک لامپ نوری رشته ای در یک لحظه می ترکد. اما با گذشت زمان نیز ممکن است به طرز ناخوشایندی به تجهیزات آسیب وارد شود، جایی که بار اضافه شده انرژی به تدریج باعث کاهش ضریب الکترونیکی مدار می شود (در مورد گرانترین لوازم خود با ریزپردازنده های پیچیده فکر کنید) و در نتیجه خرابی نهایی به وجود بیاید.
محافظ ولتاژ برق با پریزهای متعدد حفاظت شده
1-    میزان انرژی اضافی مخربی که یک محافظ نوسانات برق می تواند آن را جذب کند، با واحد ژول اندازه گیری می شود و هر چه ژول بیشتر باشد بهتر است. برای تجهیزات کامپیوتری توصیه می کنم مدلی را خریداری کنید که دارای حداقل ۲۰۰۰ ژول باشد.
2-    نکته دیگری که باید در نظر بگیرید، ولتاژ بستن است (ولتاژ بستن، آستانه ولتاژ بیش از حد است که در آن اجزای محافظ فعال می شوند) ما توصیه می کنیم یک مدل با ولتاژ بستن ۴۰۰ ولت یا کمتر خریداری کنید. ولتاژ بستن هر چه پایین تر باشد بهتر است اما ولتاژ بستن پایین باعث می شود هزینه محافظ الکتریک افزایش یابد.
ویژگی هایی برای تهیه محافظ و چندراهی برق
برای تهیه محافظ و چندراهی برق ویژگی های مختلفی را باید در نظر بگیرید. در صورتی که از این ویژگی ها بی خبر باشید ممکن است در این لحظه چندراهی تهیه کنید که پاسخگوی تمامی درخواست های شما نباشد. ویژگی هایی که در ادامه به آن اشاره می‌شود همه آن چیزی است که هنگام تهیه محافظ و چندراهی برق باید در نظر بگیرید.
۱. تعداد اتصالات همزمان در محل استفاده از محافظ و چندراهی برق
اولین موضوعی که میبایست در نظر داشته باشید تعداد اتصالات همزمان در محل استفاده از محافظ و چندراهی برق است. به عنوان مثال من زمانی که پشت میز کارم می‌نشینم حداکثر به ۶ اتصال همزمان نیز دارم. (لپ تاپ، موبایل، تبلت، مانیتور، قهوه ساز، شارژر هندزفری) این ها تجهیزاتی ست که در شلوغ‌ترین ساعات کاری آنها را به برق وصل می کنم.
قبل از خرید، چند دقیقه در مورد این موضوع فکر کنید . این کار باعث می‌شود که هرگز پس از خرید چندراهی آرزو نکنید که ای کاش چندراهی ای با تعداد بیشتر اتصالات خریداری کرده بودید.
۲. طول کابل چندراهی جهت اتصال به پریز اصلی برق
نکته بعدی ای که در تهیه چندراهی برق میبایست که در نظر داشته باشید این است که محل نصب چندراهی تا ورودی دیواری برق شهری چقدر فاصله دارد. چندراهی‌ها با کابل‌هایی با طول‌های متفاوت تولید می‌شوند: ۱.۲ متری، ۲ متری و ۵ متری. بارها اشخاص مختلفی را دیده‌ام که به دنبال بلندتر کردن طول کابل اصلی چندراهی بوده‌اند. از اول درست انتخاب کنید!
۳. میزان جایی که دو شاخه‌ها یا اداپتور‌ها برای اتصال نیاز دارند
آداپتورهای مختلف اندازه‌های متفاوتی دارند، حتما برای شما نیز تا به حال فراوان اتفاق افتاده که نتوانسته‌اید از آداپتور لپ‌تاپ و مودم ADSL در کنار هم استفاده کنید. در صورتی که تمامی دستگاه‌هایی که به چندراهی متصل می‌کنید آداپتورهای نسبتا بزرگی دارند، که باید از ابتدا به فاصله درگاه‌های چندراهی دقت کنید.
۴. محل نصب، نوع و طراحی چندراهی
پیش از این که چندراهی تهیه کنید محل نصب آن را مشخص کنید. چندراهی‌ها طراحی متفاوت برای کارایی در محیط‌های متفاوت دارند. مثلا بعضی از چندراهی‌ها ظریف و زیبا هستند که برای استفاده در اتاق پذیرائی خانه یا در محل کار مدرن شما طراحی شده‌اند. این در حالی است که بعضی دیگر از ظرافت بی‌بهره‌اند و برای استفاده در کارگاه طراحی شده‌اند.
در صورتی که دارای فرزند کوچکی هستید، از چندراهی استفاده کنید که منافذ آن دارای محافظ باشد، تا کودک کنجکاو نتواند اشیا را در منافذ چندراهی وارد کند. چندراهی هایی که در رک تجهیزات کامپیوتری نصب می شوند دارای بدنه محکم تر هستند و قابلیت نصب در رک‌های استاندارد را دارند.
۵. قابلیت اتصال کابل USB
این روزها تجهیزاتی که از کابل های USB جهت شارژ شدن استفاده می کنند کم نیستند. موبایل، تبلت، پاور بانک، ماشین ریش‌تراش یا اپی‌لیدی و... جزو تجهیزاتی هستند که با استفاده از پورت USB شارژ می‌شوند. در صورتی که چندراهی برقی انتخاب کنید که دارای پورت USB باشد می‌توانید از شر حمل و نقل آداپتور موبایل یا تبلت‌تان خلاص شوید. از طرفی بسیاری از تجهیزات دارای پورت‌های استاندارد هستند. مثلا این روزها تمامی تجهیزات اپل نظیر iPhone یا iPad با استفاده از کانکتور lightening شارژ می شوند. در این صورت شما با حمل یک کابل کوچک بین محل کار و منزل می توانید تجهیزات متعددی را شارژ کنید.
۶. اتصالات چندراهی برق
چندراهی‌های برق برای استفاده در کشورهای مختلف طراحی و تولید می شوند. بعضی قابلیت استفاده در ایالات متحده و بعضی دیگر قابلیت استفاده در اروپا را دارند. بعضی از چندراهی‌ها نیز با طراحی خلاقانه و خاص قابلیت استفاده با انواع دو شاخه‌ها یا سه‌شاخه‌ها را دارند. در صورتی که که چندراهی مناسبی انتخاب کنید می‌توانید از شر مبدل‌ها رهایی یابید.
۷. محافظت از تجهیزات در برابر نوسانات جریان برق
بسیاری از چندراهی ها حین داشتن دیگر قابلیت‌هایی که ذکر شد دارای یک محافظ داخلی نیز هستند. این محافظ داخلی در واقع از یک فیوز و یک متعادل‌کننده جریان تشکیل شده است. متعادل‌کننده جریان زمانی که شدت نوسانات زیاد نباشد می‌تواند نوسانات را کنترل کرده و جریان برق خروجی را پایدار کند و فیوز نیز زمانی کاربرد دارد که نوسانات بیش از حد تحمل متعادل کننده باشد. دراین صورت فیوز می‌سوزد و جریان برق خروجی را قطع می‌کند و به نوسانات اجازه آسیب رساندن به تجهیزات متصل به چندراهی را نمی‌دهد.
۸. امکان خاموش و روشن کردن پورت‌های چندراهی به صورت کلی یا جداگانه
چندراهی ها ممکن است کلید خاموش و روشن شدن نداشته باشند، یا یک کلید برای قطع جریان تمامی خروجی‌ها به صورت همزمان و در حالتی مناسب تر برای هر یک از خروجی‌ها کلید جداگانه‌ای جهت قطع جریان برق داشته باشند. با توجه به نیازتان باید از بین این سه دسته انتخاب کنید.
در هر صورت بهتر است چندراهی انتخاب کنید که حداقل امکان خاموش و روشن کردن چندراهی را به صورت کلی داشته باشد. این مورد زمانی که محل کارتان را ترک می کنید یا سفر می‌روید بسیار راهگشا است و شما می توانید با فشردن یک کلید جریان برق خروجی چندراهی را قطع کنید. در عین حال این روزها بعضی از تولیدکنندگان خلاق امکان اتصال به چندراهی را از طریق شبکه Wi-Fi فراهم کرده‌اند که البته این دستگاه‌ها در بازار بسیار محدودند. در این صورت شما می توانید به صورت بی سیم تجهیزات خود را شارژ کنید.
۹. محافظ تلفن و آنتن تلویزیون
بعضی از چندراهی های برق دارای درگاه ورودی و خروجی برای سیم تلفن و آنتن تلویزیون هم هستند. شاید شما از این موضوع اطلاع نداشته باشید که سیم تلفن ورودی به منزل یا محل کار شما نیز می‌تواند دچار نوسانات ولتاژ برق باشد.
به عنوان مثال ولتاژ برقی که روی سیم تلفن وجود دارد از نوع DC و حدود ۴۸ تا ۵۲ ولت است . به دلیلی مانند وقوع رعدوبرق کابل تلفن ورودی به خانه شما نیز می‌تواند حامل ولتاژ بالاتر از حد استاندارد باشد. این موضوع می‌تواند باعث از بین رفتن دستگاه تلفن شود. همچنین کابل آنتن تلویزیون یا ماهواره نیز می‌تواند به دلیلی نظیر برخورد صاعقه به آنتن حامل ولتاژ برق بیش از حد شود، در این صورت اگر شما از محافظ استفاده نکرده باشید، ممکن است بر اساس میزان ولتاژ به تلویزیون یا گیرنده دیجیتال صدمات جبران‌ناپذیری وارد شود. این موضوع ممکن است از بین هر چند میلیون نفر برای یک نفر اتفاق بیفتد، اما شما می‌توانید هنگام خرید محافظ و چندراهی برق با پرداخت مابه‌التفاوت کمی خودتان را از آن دسته کسانی که ممکن است به این بلا دچار شوند حذف کنید.
شرایط عدم کارایی محافظ نوسان الکتریکی
درک این نکته ضروری است که یک محافظ نوسانات الکتریک نمی تواند محافظت کاملی در برابر افزایش ولتاژ و صاعقه در شرایط خاص زیر داشته باشد:
•    اگر صاعقه در نزدیکی خانه شما اتفاق بیفتد، این احتمال وجود دارد که افزایش ولتاژ حاصل از آن، هم محافظ نوسان ولتاژ هم تمام وسایلی که به آن متصل است را نابود کند. چرا؟ چون هیچ محافظ الکتریکی آنقدر قوی نیست که بتواند در برابر برق عظیم ناشی از برخورد مستقیم صاعقه مقاومت کند. اما این بدان معنی نیست که چون برخورد مستقیم صاعقه به ندرت اتفاق می افتد، شما نباید از محافظ الکتریک استفاده کنید. بیشتر صاعقه ها در واقع در فاصله کمی از خانه اتفاق می افتد.
•    حتی بهترین محافظ ولتاژ الکتریک نیز برای همیشه دوام نخواهد داشت. اجزای الکترونیکی که ولتاژ بالا را به زمین منتقل می کنند تا حفاظت را تامین کنند، آسیب می بینند. در واقع آنها برای محافظت از (معمولاً) وسایل گرانتر که به آنها وصل می شوند، خود را فدا می کنند. از آنجایی که با هر بار فعال شدن برای حفاظت، کارآیی آنها کاهش می یابد (که بیشتر از آن چیزی است که فکر می کنید)، به مرور زمان توانایی محافظت از تجهیزات شما را از دست می دهند و  در صورت برخورد مستقیم صاعقه، می توانند فوراً ناکارآمد شوند. پس محافظ نوسان برقی که دارای ضمانت نامه معتبر و خدمات پس از فروش مناسبی باشد یک امتیاز و یک نکته بسیار مهم میباشد.
توصیه می کنم بلافاصله پس از آنکه شبکه برق منزل شما با یک شوک بزرگ برق و یا صاعقه مواجه شد، محافظ (های) خود را تعویض کنید، حتی اگر محافظ ها علائم قابل توجهی از آسیب را نشان ندهند و اگر در یک منطقه مستعد طوفان زندگی می کنید، ایده خوبی است که همه ساله پس از پایان فصل طوفان، آنها را جایگزین کنید.
و در آخر یکی از اشتباهات متداول کاربران در استفاده از محافظ برق و چند راهی اتصال یک چند راهی به چند راهی یا محافظ برق دیگر است. این اتصال اصطلاحا daisy chained یا اتصال زنجیر وار (خطی) نامیده می‌شود. این کار می‌تواند منجر به جرقه زنی و آتش سوزی شود؛ بنابراین از وصل کردن چندراهی به محافظ برق که امکان اتصال همزمان چندین دستگاه دیگر به محافظ را فراهم می‌کند خودداری کنید و برای سایر دستگاه‌ها محافظ برق دیگری خریداری کنید.

همراهان گرامی برای ارتباط با متخصصان فروشگاه اینترنتی تامین الکتریک می‌توانید از طریق شماره تلفن 05137139720 اقدام کنید.

نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.