آیتم 0
ثبت سفارش
تعداد
عنوان

سیم و کابل

سیم و کابل های برق در صنعت برق و حتی در زندگی روزمره بسیار پرکاربرد می‌باشند به طوری که نمی توان بدون آن‌ها کار‌ها را پیش برد. خرید سیم و کابل در انواع مختلف با شکل‌ها و اندازه‌ها و ضخامت‌های گوناگون در سایت ما امکان پذیر است. هر یک از انواع مختلف آن‌ها را می‌توان در شرایط خاصی مورد استفاده قرار داد. سیم برق نیز همانند کابل‌ها دارای انواع مختلفی اند که در مصارف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیم‌ها از لحاظ بار و ضخامت به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. شما می‌توانید در سایت ما با جستجو محصول مد نظر خودتان را به راحتی پیدا کنید و اقدام به خرید سیم برق مورد نیاز کنید. ما این اطمینان را به شما می‌دهیم که با کیفیت ترین سیم‌های برق را در اختیار شما قرار خواهیم دارد. از جمله انواع سیم که در سایت ما اقدام به تهیه آن کنید می‌توان به سیم افشان، سیم افشان ارت، سیم مفتولی، سیم نایلونی، سیم کیسه ای و... اشاره کرد که با اندازه‌های مختلف موجود هستند.

ما در سایت خود علاوه بر سیم به فروش کابل برق نیز می‌پردازیم. کابل‌ها در واقع چند سیم برق می‌باشند که در کنار هم قرار گرفته اند و با یک روکش عایق کاور شده اند. کابل ‌ها نیز همان کار انتقال جریان را انجام می‌دهند با این تفاوت که دارای بار الکتریکی بالایی می‌باشند. کابل‌ها نیز در انواع و اندازه‌های مختلف با توجه به کاربر‌های متفاوت به انواع مختلفی تقسیم شدند. در انتخاب کابل‌ها باید دقت لازم را داشت زیرا هر یک از انواع آن دارای کاربرد متفاوت است. از انواع کابل می‌توان به کابل افشان، کابل مفتول NYY، کابل مفتولی کولری، کابل سازمانی، کابل کواکسیال، کابل شیلدار، کابل آلومینیوم، کابل خشک، کابل زره دار، کابل تلفن اشاره کرد.

قیمت و خرید سیم و کابل

در سایت تامین الکتریک همان طور که گفتیم می‌توانید به تهیه و خرید انواع مختلف سیم و کابل بپردازید. سایت ما انواع سیم و کابل را با بالاترین کیفیت و با مناسب ترین قیمت در اختیار شما قرار می دهد. توجه داشته باشید که محصولاتی که قیمت ندارند شما می توانید با یک تماس استعلام قیمت بفرمایید و از مشاوره رایگان همکاران ما برخوردار باشید. در ضمن تمام محصولات ما دارای استاندارد ملی ایران می‌باشد و به هیچ عنوان دارای محصولات غیر استاندارد و غیر اصل نمی باشد. می‌توانید محصولات و انواع سیم و کابل را در لیست‌هایی که برای شما عزیزان تهیه کرده ایم مشاهده  کنید و با پیدا کردن محصول مدنظرتان از میان محصولات لیست میتوانید از قیمت آن نیز اطلاع داشته باشید. اگر محصولی را پیدا نکردید می توانید با یک تماس از موجودی آن با خبر شوید. توجه کنید که با توجه به وضعیت کشور امکان نوسان در قیمت‌ها موجود است.

سیم و کابل چیست؟

سیم و کابل‌ها را می‌توان یکی از پرکاربردترین ابزارهای مورد استفاده در دنیای امروز دانست. هر جا که باشید، درون خانه، محل کار، در اتومبیل، خیابان، دانشگاه و حتی خارج از شهر، فقط کافیست نگاهی به اطراف خود بیاندازید تا ببینید که دنیای ما چگونه به انواع سیم و کابل وابسته شده است و این وسیله چه کاربرد وسیعی در زندگی روزمره ما دارد. اگر بخواهیم تعریفی ارائه دهیم، کابل را می‌توان مجموعه یک یا چند رشته سیم دانست که درون یک غلاف عایق مشترک در کنار هم قرار گرفته‌اند. بسته به نوع نیاز انسان‌ها انواع مختلفی از کابل به وجود آمده‌اند که کارکردهای وسیعی از انتقال جریان الکتریکی گرفته تا انتقال سیگنال و ایجاد ارتباطات مخابراتی را بر عهده گرفته‌اند.

سیم و کابل در حقیقت نوعی هادی است که دارای پوشش عایقی میباشند. ساختمان سیم و کابل از بخشهای مختلفی چون هادی، عایق، پوسته عایق، پوسته هادی، پوسته فلزی، پرکننده، زره و غلاف تشکیل شده است که هر یک وظیفه خاصی را بعهده داشته و در مجموع قابلیت هدایت الکتریکی و استقامت الکتریکی، مکانیکی و شیمیایی سیم و کابل را برآورده میسازند.

به صورت کلی سیم و کابل ها به سه دسته تقسیم می شوند:

سیم و کابل افشان

سیم و کابل نیمه افشان

سیم و کابل مفتول

در ادامه دسته های سیم و کابل را صورت مفصل شرح می دهیم.

برای شناسائی کابلها از حروفی استفاده میشود که روی آنها نوشته شده است برخی از این حرف طبق استاندارد آلمان V.D.E بشرح زیر میباشد:

N کابل با هادی مسی
NR کابل با هادی آلومینیوم
Y علامت عایق پرتو دور میباشد
H علامت ورق متالیزه میباشد
T سیم تحمل کننده در کابل کشی هوایی
R حفاظت فولادی نواری شکل
Y روکش کمربندی پرتو دور
R هادی دایره ای شکل میباشد
E هادی یک رشته و دایرهای میباشد
M هادی چند رشته
S هادی بشکل مثلث

کابلهای روغنی

در بعضی از کابلها عایق هادی ها کاغذ میباشد ابتدا ذرات بخار و هوای داخل کاغذ را گرفته و به روغن که عایق خوبی میباشد آغشته میکنند ضخامت کاغذها بسیار کم است و دور هر هادی چندین دور پیچیده میشود به این کاغذها کاغذ اشباع شده میگویند. روی نوار روغنی یک کاغذ متالیزه از جنس آلومینیوم میپیچنند که وظیفه دارد میزان مغناطیسی اطراف هر هادی را محدود نموده و از اثر آن روی میدان مغناطیسی فاز دیگر بکاهد. از کابلهای روغنی بیشتر در فشار متوسط استفاده میشود و بعلت گرانی خود کابل و همچنین مفصل و سر کابل در فشار ضعیف بندرت استفاده میشود. ممکن است بجای یک غلاف سربی از سه غلاف که بدور هر فاز پیچیده شده استفاده شود در این صورت به آن کابل روغنی سه غلافه میگویند.

سیم و کابل و انواع آن در صنعت برق

سيم و كابل ها یکی از اصلی ترین وسایل در صنعت برق هستند که برای هدایت جریان الکتریسیته از آنها استفاده می شود. نقش کابل ها بسیار پر اهمیت است که باید اصول اولیه در انتخاب و نصب و کاربرد و شرایط نگهداری از آن را به درستی اجرا کرد تا باعث خسارت در این سیستم نشود. كابل هاي بكار رفته در پست‌هاي فشار قوي از لحاظ كاربرد و سطح ولتاژ به سه دسته کابل های فشار متوسط، فشار ضعيف و كابلهاي فرمان سیستم های حفاظتی تقسيم‌بندي مي‌شوند. در انتخاب کابل ها دانستن خصوصیاتی همچون مواد عايقي، جنس و تعداد هاديها، سطح مقطع هاديها، جنس غلاف و زره داراي اهمیت مي‌باشد. انتخاب صحیح کابل و نصب آن اهمیت دارد. انتخاب بدون رعایت اصول و استاندارد ها باعث تلفات بیش از اندازه در کابل و یا از بین رفتن خود کابل میشود. لذا با شناخت اصول و استانداردهای تعریف شده برای کابل ها سعی می کنیم بهره وری در این سیستم را به بیشینه برسانیم.

ساختمان کابلهای برق

کابل ها بر اساس نوع کاربردی که دارند بسیار متنوع هستنند و به شکل های مختلفی در بازار یافت می شوند. در ساختمان کابلها به طور عمده دو دسته مواد هادی و عایق بکار میروند. کابلها اغلب از هادیهایی در مرکز، پوشش عایقی، پوسته در اطراف هادی و عایق، زره و غلاف بیرونی جهت حفاظت در برابر اثرات شیمیایی و مکانیکی تشکیل میگردند. ساختمان و اجزای تشکیل دهنده کابل های مخابراتی کاملا با کابل های مورد استفاده در صنعت برق فشار قوی و ضعیف تفاوت دارند؛ اما به طور کلی کابل ها همواره از دو قسمت اصلی هادی و عایق تشکیل شده اند. تفاوت کابل ها ناشی از نوع کاربرد آنهاست، یعنی نوع کاربردشان موجب می شود که جنس، شکل، سطح مقطع و تعداد هادی ها و عایق ها با یکدیگر تفاوت داشته باشند. این تفاوتها موجب تقسیم بندی کابل ها می گردد.

هادی ها

هادی ها از سیم مسی تقریبا خالص و دارای انعطاف قابل قبول یا از آلومینیوم یا آلیاژهای مخصوص ساخته می شوند. سطح مقطع هادی ها با توجه به مقدار جریان عبوری و نوع کاربرد، در اندازه های گوناگون و شکل های متفاوت ساخته می شوند.

الف_دایره ای تک رشته با علامت اختصاری (re) و چند رشته با علامت اختصاری (rm).
ب_مثلثی (سه گوش) تک رشته ای با علامت اختصاری (se) و چند رشته ای با علامت اختصاری (sm).

عایق ها

عایق سیم ها و غلافی که روی کابل قرار می گیرند، معمولا از جنس پلاستیک pvc (پلی ونیل کلراید) است. البته عایق های دیگری همچون کاغذ و برخی ترکیبات شیمیایی در بعضی کابل های مخصوص قرار می گیرند. این عایق ها باید بر اساس شرایط کاری و محیطی و نوع مصرفی که دارند، از استحکام مکانیکی و مشخصه های الکتریکی لازم برخوردار باشند. برای جلوگیری از اشتباه و جهت تشخیص سیم های کابل از یکدیگر، عایق سیم های هادی را در رنگ های مختلف انتخاب می کنند. در پایین رنگبندی عایق سیم ها بر اساس استاندارد VDE0271 آلمان و ۶۰۷ موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران (ISIRI 607) مشخص شده.

رنگ عایق سیم ها

۱-سیاه

۲-آبی روشن _سیاه

۳-سبز و زرد_آبی روشن_سیاه

۴-(سبز و زرد_سیاه_آبی روشن_قهوه ای) یا (سیاه_آبی روشن_قهوه ای_سیاه)

۵-(سبز و زرد_مشکی_آبی روشن_قهوه ای_سیاه) یا (سیاه_آبی روشن_قهوه ای_سیاه_سیاه) و بالاتر سیم حفاظت سبز و زرد و بقیه سیم ها دارای عایقی به رنگ سیاه با شماره های سفید که شماره گذاری از داخل به خارج می باشد.

بازرگانی سپهران با رسالتی که برای خود تعریف کرده است برند های گوناگون در بازه های قیمتی و کیفیتی مختلف را گرد هم جمع کرده است و به شما امکان مقایسه و تهیه بهترین اقلام را خواهد داد. در ادامه با برخی از برندهای ما آشنا می شوید:

سیم و کابل مشهد
سیم و کابل افشان مشهد

سیم و کابل افشارنژاد

سیم و کابل افلاک

سیم و کابل شهاب جم

و... . 

برای کسب اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت و موجودی سیم و کابل مورد درخواست با مشاوران ما در ارتباط باشید.

تماس با واحد بازرگانی سایت: 05137130000 داخلی 5

تماس با واحد پشتیبانی سایت: 09396718656

با همراه باشید در هفته های آینده مطلب سیم و کابل تکمیل تر می شود.

باتشکر تیم فروشگاه اینترنتی تامین الکتریک
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
  • الفبا
  • محبوب ترین