آیتم 0
ثبت سفارش
تعداد
عنوان

مقالات علمی

  • 288
  • 1074 مرتبه
پیک بار مصرف برق امسال نباید رشد پیدا کند

پیک بار مصرف برق امسال نباید رشد پیدا کند

09 اردیبهشت 1397

معاون برق و انرژی وزیر نیرو گفت: سرمایه گذاری در صنعت برق تماما برای سه ماه تابستان است؛ اگر قرار بر این باشد از این سه ماه استفاده نشود این سرمایه‌گذاری هم فایده ‌ای ندارد بنابراین وظیفه ماست در این زمینه خاص هر چه بیشتر متمرکز شویم. 

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم همایون حائری در نشست وزیر نیرو با مدیران عامل شرکت ‌های توزیع نیروی برق با اشاره به شرایط خاص تابستان امسال برای تامین انرژی سراسر کشور عنوان کرد: کاهش نزولات آسمانی در سال آبی جاری باعث شده تا ارتفاع و حجم آب مخزن سدهای دارای نیروگاه برق آبی به شدت کاهش پیدا کند.

وی افزود: در روزهای پایانی فروردین‌ماه سال گذشته حدود 28 میلیارد متر مکعب آب پشت سدها ذخیره شده بود؛ ولی این رقم امسال به 13 میلیارد متر مکعب رسیده است. سال گذشته هشت میلیارد متر مکعب از حجم یاد شده در نیروگاه ‌های برق آبی مورد استفاده قرار گرفته بود که امسال این رقم به سه میلیارد متر مکعب کاهش خواهد یافت. این اعداد و ارقام حاکی از آن است که به جای 9300 مگاوات انرژی تولید شده نیروگاه‌های برق آبی در سال گذشته، رقمی بیش از پنج هزار مگاوات انرژی برقابی در دسترس ما نخواهد بود.

حائری یکی از برنامه‌ های مهم وزارت نیروی دولت دوازدهم را مدیریت تقاضا دانست و افزود: صنعت برق کشور نیز تلاش کرده با تغییر پارادایم ‌های خود وارد این عرصه شده و سندی را در این زمینه تهیه کرده که به زودی توسط وزیر نیرو ابلاغ خواهد شد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی عنوان این مهم را سند «تعاملات ایرانیان با منابع انرژی الکتریکی» معرفی کرد و گفت: این سند با همکاری و مشارکت تمامی افراد جامعه کامل شده و به دلیل اینکه تحت شبکه وب بوده در اختیار همگان قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه این سند در سه مرحله تهیه شده است، ادامه داد: مرحله نخست این سند که مربوط به سال 97 است با عنوان عبور از پیچ سال و مدیریت تفاهم و همکاری مشارکت‌جو نام گذاری شده است.

حائری افزود: مرحله دوم این سند که از سال 97 تا 98 ادامه خواهد داشت با عنوان سال سامان ‌دهی و پشتیبانی از استقرار هم بست نهادی، هم بست اجتماعی و هم بست تخصصی نام‌گذاری شده و مرحله سوم این سند هم که از سال 97 تا پایان دولت دوازدهم ادامه خواهد داشت تغییر آرایشی ملی است که باید در بخش مدیریت تقاضا مورد توجه قرار بگیرد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی به تشریح روند فعالیت ‌های مربوط به سند یاد شده پرداخت و گفت: برنامه مرحله اول این سند که به عنوان عبور از پیک سال نام گذاری شده به دو قسمت تبدیل می‌شود. بخش نخست این مرحله 6 ماه ابتدایی سال جاری را به خود اختصاص داده و وظایف مهمی را متوجه شرکت ‌های توزیع نیروی برق خواهد کرد.

وی با تاکید براساس این سند باید برنامه کاهش بار مصرفی صنایع امسال با شدت بیشتری ادامه پیدا کند، اظهار کرد: اجرای برنامه ذخیره عملیاتی صنایع موضوع مهم دیگری است که در قالب مرحله نخست سند «تعاملات ایرانیان با منابع انرژی الکتریکی» پیگیری خواهد شد. برنامه ذخیره عملیاتی صنایع چند سالی است که در کشور آغاز شده و نتایج خوبی را به همراه داشته است که عموما هر ساله از 15 اردیبهشت ‌ماه آغاز می‌شود و بر اساس برنامه‌‌ ریزی صورت گرفته این برنامه امسال از پانزدهم خردادماه شروع خواهد شد.

حائری افزایش برق صادراتی، برنامه‌ریزی برای کاهش بار مصرفی بخش کشاورزی و تجاری، استفاده از مولدهای موجود در تاسیسات مشترکان و پایش مولدهای مقیاس کوچک را بخش دیگری از برنامه‌های این سند معرفی کرد و گفت: برای امسال طرح ویژه‌ای را در نظر گرفته ‌ایم تا بتوانیم با هماهنگی مدیران عامل شرکت‌های توزیع نیروی برق با استانداران و مدیران ادارات دولتی بتوانیم ساعات کار ادارات را به ویژه در نقاط گرمسیر زودتر به اتمام برسانیم و شرکت‌های توزیع پس از آن به پایش سیستم‌های سرمایشی و روشنایی در ادارات دولتی بپردازند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی یادآور شد: در پیک بار 55 هزار مگاواتی سال گذشته بیش از 20 هزار مگاوات از این رقم مربوط به سیستم‌ های سرمایشی بوده که از همین رقم یاد شده هم چهار هزار مگاوات مربوط به ادارات دولتی بوده است.

وی با تاکید بر اینکه مصرف چهار هزار مگاواتی سیستم‌های سرمایشی ادارات دولتی را بایستی با صرفه‌جویی به نصف برسانیم، اظهار کرد: گزارش نحوه عملکرد این برنامه به صورت روزانه توسط مدیران عامل شرکت‌های توزیع ارائه شده و شرکت مدیریت شبکه برق ایران مدیریت پایش آن را بر عهده خواهد شد تا پیک امسال هر منطقه نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته آن مورد مقایسه قرار بگیرد.

حائری با تاکید بر اینکه پیک بار امسال نسبت به سال گذشته نباید رشد پیدا کند، خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری در صنعت برق تماما برای سه ماه تابستان است؛ اگر قرار بر این باشد از این سه ماه استفاده نشود این سرمایه‌گذاری هم فایده‌ای ندارد بنابراین وظیفه ماست در این زمینه خاص هر چه بیشتر متمرکز شویم.

نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

فهرست موضوعات

راهنمای خرید
ورود به فروشگاه
 
ارسال سریع
 
پارس شعاع توس
 
سیم و کابل شهاب جم
 
امید پدیده
 
پارسه شید