فهرست موضوعات

 
 
 
 ارسال رایگان کالای برق
 
تلگرام تامین الکتریک سپهران 
 
 تجهیزات شبکه یوکی نت
 
 سیم و کابل شهاب جم
 
 محصولات روشناییzfr
 

مقالات علمی

  • 306
  • 717 مرتبه
مشخصات روی کلیدهای مینیاتوری

مشخصات روی کلیدهای مینیاتوری

24 دی 1397

مشخصات روی فیوز مینیاتوری برای بسیاری از افراد جای سؤال دارد و ما در این آموزش مشخصات روی فیوز مینیاتوری را با هم بررسی می‌کنیمو پس از مطالعه این آموزش شما قادر خواهید بود مشخصات روی فیوز مینیاتوری را بخوانید و فیوز مناسب با نیازتان را به ‌راحتی انتخاب کنید، در ابتدا به‌صورت مختصر فیوز مینیاتوری را معرفی می‌کنیم تا بهتر با این فیوز آشنا بشویمفیوز مینیاتوری چیست؟

فیوزهایی هستند که در مقابل جریان اضافه حساس می‌باشند و به‌ سرعت مدار را قطع می‌کنند و به عبارتی این فیوزها نسبت به تحمل جریان اولیه و اضافه‌بار سریعاً عکس‌ العمل نشان می دهند و برق را قطع می‌کنند.

مشخصات روی فیوز مینیاتوری و جریان‌ هایی که روی فیوز نوشته ‌شده است.

در فیوزهای مینیاتوری دو نوع جریان مطرح است:

۱ جریان لحظه‌ای

۲ جریان نامی

جریان لحظه‌ای:

روی فیوزها جریانی نسبتاً بزرگ نوشته‌ شده مانند ۶۰۰۰ یا ۳۰۰۰ و معمولاً این عدد در یک کار مستطیل شکل قرار دارد، جریان لحظه ‌ای به جریان گفته می‌شود در یک ‌لحظه (کمتر از یک ثانیه) فیوز توانایی تحمل این جریان را دارد.

جریان نامی:

به حداکثر جریان مجازی گفته می‌شود که یک فیوز توانایی تحمل آن را دارد و اگر جریانی بیش از جریان نامی که روی فیوز نوشته‌شده است باشد، از فیوز عبور کند، فیوز مدار را قطع می‌کند.

مشخصات روی فیوز مینیاتوری و تیپ فیوزهای مینیاتوری:

بر روی فیوزهای مینیاتوری حروف و اعدادی نوشته‌ شده است مانند: (c6) که c تیپ فیوز و ۶ جریان نامی (حداکثر جریان مجاز) فیوز هست.

تیپ‌های معمول فیوزها عبارت‌اند از : تیپ B تیپ C تیپ D تیپ K تیپ Z

تیپ B: این فیوزها مخصوص روشنایی هست که به‌ سرعت در مقابل جریان اضافه عکس‌العمل نشان می‌دهد، این فیوزها به فیوزهای تند کار نیز معروف هستند.

تیپ C: این فیوزها برای راه‌اندازی موتور هایی که توان کم داشته و جریان راه‌ اندازی بالایی ندارند مورد استفاده قرار می‌گیرند مانند موتور کولرهای گازی یا پمپ ها آب خانگی.

تیپ D: از این فیوزها برای موتورهای با جریان هجومی بالا که جریان راه ‌اندازی بالایی دارند استفاده می‌شود، این فیوزها تحمل جریان لحظه ۱۰ تا ۱۴ برابر جریان نامی خود را دارد این فیوزها کند کار هستند.

تیپ K: این نوع فیوزها معمولاً در مدارات قدرت مورد استفاده قرار می‌گیرد، حساسیت در اضافه ‌بار در این نوع فیوز نسبت به سایر فیوزها بیشتر است یعنی اگر موتور بار اضافه را تحمل کند این فیوز سریع، موتور را خاموش کند این فیوزها برای موتورهایی که زیر با هستند توصیه می‌شود.

تیپ Z: فیوزهای تند کار حساس، در این فیوزها هنگامی‌ که جریان عبوری از جریان نامی بیشتر شود در یک مدت‌ زمان خاص (که از تمامی تیپ‌ها کمتر است) خیلی سریع فرمان قطع را صادر می‌کند، حساسیت این نوع فیوزها هم در موقع اضافه ‌بار و هم هنگام بروز اتصال کوتاه از تمامی فیوزها بیشتر است و در صورت بروز خطا مدار را سریع قطع می‌کند، بنابراین کاربرد این نوع فیوز مینیاتوری در مدارات با حساسیت بالا ازجمله مدارات الکتریکی هست.

تحمل جریان لحظه‌ای در این نوع فیوزها ۲ تا ۳ برابر جریان نامی است.

زمان قطع تیپ فیوزها به ترتیب از سریع‌ ترین، عبارت است از: D – K – C – B – Z

جریان نامی (رنج) فیوزهای مینیاتوری برای استفاده به شرح زیر هست:

۲/۴/۶/۱۰/۱۶/۲۰/۲۵/۳۲/۴۰/۵۰/۶۳

حالا که با مشخصات روی فیوز مینیاتوری آشنا شدیم می‌خواهیم فیوز تصویر زیر را بررسی کنیم:

مشخصات روی کلیدهای مینیاتوری:

فیوز بالا از تیپ B یعنی تند کار است که برای روشنایی مناسب است و جریان نامی آن ۱۰ آمپر است و تحمل جریان لحظه‌ای آن ۶۰۰۰ آمپر است و عدد ۳ که زیر ۶۰۰۰ قید شده هم مربوط به کلاس انرژی است.

عملکرد کلید های مینیاتوری عبارتند از:

محافظت از مدار ها در برابر جریان های اتصال کوتاه

محافظت از مدار ها در برابر جریان های اضافه بار

از کلید های مینیاتوری برای واحد های مسکونی، اداری و صنعتی می توان استفاده نمود.

مهم:

این نکته را در نظر بگیرید که ما چیزی با عنوان فیوز مینیاتوری نداریم و در حقیقت این قطعه کلید مینیاتوری هست که بین افراد به فیوز مینیاتوری معروف هست و در این آموزش برای درک بهتر مطلب فیوز مینیاتوری گفته‌ایم و می‌بایست آن را کلید مینیاتوری بدانیم و فیوز به‌وسیله حفاظتی گفته می‌شود که یکبار مصرف بوده و قابل ذوب شدن هست.

منبع:سایت کالنجی 

نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.