آیتم 0
ثبت سفارش
تعداد
عنوان

مقالات علمی

  • 332
  • 2361 مرتبه
تفاوت LED خیابانی با لامپ های گازی

تفاوت LED خیابانی با لامپ های گازی

22 مرداد 1398

۸ دلیل مهم برای استفاده از چراغ خیابانی ال ای دی در روشنایی خیابان و تفاوت آن با لامپ های گازی:

۸ دلیل مهم برای اینکه چرا از چراغ خیابانی ال ای دی در روشنایی خیابان ها استفاده کنیم را در این مقاله به طور مختصر توضیح خواهیم داد از اینکه با سایت تامین الکتریک همراه هستید سپاس گذاریم.

میتوان گفت که روشنایی خیابان از مهمترین عوامل مرتبط با زندگی شهری در شب هنگام است. امروزه در بسیاری از شهرهای جهان، چراغ خیابانی ال ای دی که پیشرفته ترین انواع چراغ خیابانی است که برای روشنایی خیابان ها به کار می رود.

در این مقاله از سلسله مقالات نورپردازی و روشنایی، قصد داریم به مزیت های استفاده از چراغ خیابانی ال ای دی در روشنایی خیابان ها بپردازیم.

۱- چراغ خیابانی ال ای دی مواد سمی بسیار کمتری در مقایسه با چراغ خیابانی های متال هالید و بخار سدیم دارد.

حتما تا به حال اخبار صنعت روشنایی و نورپردازی را دنبال کرده اید. یکی از دلایلی که چراغ خیابانی های گازی و لامپ های بخار سدیم خیابانی و متال هالاید منسوخ شده اند، سمی بودن ترکیبات درون آنها بود. بخار جیوه، ترکیبات سرطان زای فلوئورسنت و دیگر مواد گازی سمی، در صورت ایجاد شکستگی در این چراغ خیابانی ها می توانند باعث آلودگی محیط زیست گردند.

تماس انسان و سایر جانداران با این ترکیبات خطرناک می تواند ضرر های جبران ناپذیری ایجاد نماید. کافی است تصور کنید که تمام چراغ خیابانی های قدیمی گازی پس از یک تا یک سال و نیم باید تعویض شوند و تعداد آنها را نیز در نظر بگیرید. خواهید دید که هر ساله چه میزان زباله سمی در محیط زیست دفن می شوند.

این در حالی است که چراغ خیابانی ال ای دی ، ترکیبات سمی بسیار کمتری دارد. در حقیقت ال ای دی ها از سیلیسیم ساخته می شوند که آن هم به طور مستقیم از خاک به دست می آید. اگر میزان پلاستیک به کار رفته در ال ای دی ها را نادیده بگیریم، آنگاه میتوانیم بگوییم که ال ای دی ها یکی از سازگار ترین منابع نور با محیط زیست بشر هستند.

۲- راندمان نوری و راندمان الکتریکی بیشتر در این چراغ خیابانی ها هنگام روشنایی خیابان:

روشنایی خیابان های هر شهر به انرژی الکتریکی فراوانی نیاز دارد. این انرژی باید مستقیما توسط نیروگاه های شهر تامین شود. این مساله به معنای این است که شهرداری ها هرساله هزینه زیادی را صرف روشنایی خیابان ها می کنند.

چراغ خیابانی ال ای دی راندمان بسیار بالاتری از چراغ خیابانی متال هالید دارند . در حقیقت می توان گفت که “برای دریافت میزان نور برابر، انرژی مورد نیاز برای یک چراغ خیابانی ال ای دی حدود یک چهارم تا یک ششم انرژی مورد نیاز برای چراغ خیابانی قدیمی است.

۳- روشنایی خیابان ها با سیستم های قدیمی، یکی از ایجاد اثر مخرب گلخانه ای و دلایل گرمای زمین اند. چراغ خیابانی ال ای دی نسل جدیدی از چراغ خیابانی ها است که گرمای بسیار کمتری تولید می کند:

روشنایی خیابان ها که از ساعات اولیه ی غروب آفتاب استارت می خورد و تا طلوع فردا ادامه دارد، همیشه یکی از جذاب ترین سوژه ها برای عکس های هوایی بوده است. حتما شما هم تا به حال به تصاویر هوایی و ماهواره ای دقت کرده اید که در شب هنگام ثبت شده و عظمت شهرسازی امروزی را به رخ می کشند.

جالب است بدانید که روشنایی خیابان می تواند دمای کره زمین را بیشتر کند. این چراغ خیابانی ها سالهاست که بر تعدادشان افزوده می شود و حداقل ۸ ساعت در شبانه روز را صرف گرم کردن زمین می کنند. اما در قسمتهای قبلی این مقاله، اشاره کردیم که چراغ خیابانی ال ای دی راندمان بسیار بالاتری دارد.
که این یعنی مقدار بسیار زیادی از انرژی الکتریکی را صرف تولید نور میکند و قسمت بسیار کمی از آن باعث ایجاد گرما خواهد شد. پس می توان گفت: “سازگار ترین چراغ خیابانی با مشکل گرمایش جهانی، چراغ خیابانی های ال ای دی خواهند بود”.

۴- روشنایی خیابان با چراغ خیابانی های ال ای دی می تواند هوشمند شود. این یک گام مهم به سمت تکنولوژی شهر هوشمند خواهد بود.

هوشمند سازی شهر ها و افزایش میزان کنترل دولت ها روی فضای شهری همواره یکی از موضوعات داغ بوده است. چراغ خیابانی ال ای دی یکی از گزینه های لازم برای هوشمند سازی شهر ها در شب هنگام است. ال ای دی یک قابلیت بسیار ویژه دارد و آن هم توانایی کنترل میزان شار نوری خروجی است.

ال ای دی ها را می توان به وسیله ی مدار فرمان مرکزی کنترل کرد و میزان نور آنها را “بدون اتلاف انرژی قابل توجهی” کنترل کرد. قابلیت هایی مانند افزودن دمای رنگ آبی به طیف نور، کاهش و افزایش شدت نور خروجی و تنظیم دقیق زمان روشنایی و خاموش شدن، از مزایای استفاده از چراغ خیابانی ال ای دی است.

۵- ویژگی های بسیار خوب این چراغ خیابانی ها در سرعت روشن شدن و تنظیم زاویه پخش نور هنگام روشنایی خیابان

چراغ خیابانی متال هالید و بخار سدیم یک عیب بزرگ دارد. این چراغ خیابانی هنگام روشن شدن به دلیل اینکه نیاز به گرمایش گاز داخلی دارند تا به طور کامل یونیزه شود، تاخیر بین ۵ تا ۱۰ دقیقه ای از خود نشان می دهند. تمام کسانی که تا به حال از لامپ های گازی خیابانی و یا خانگی استفاده کرده اند با این مشکل مواجه شده اند.

عملا برای رسیدن به ماکزیمم نور یک لامپ گازی خیابانی یا خانگی، تاخیری ۵ تا ۱۰ دقیقه ای وجود دارد. اما چراغ خیابانی ال ای دی با یک ثانیه تاخیر (زمان تقریبی برای عملیاتی شدن خازن های مدار درایور) روشن شده و نور حداکثری خود را هنگام روشنایی خیابان تولید می کنند.

یکی دیگر از دلایل  برتری تکنولوژی ال ای دی، گرمای کمتر منبع نور است. بنابر این می توان یک لنز مخصوص را در فاصله ای کم از منبع نور قرار داد تا زاویه پخش نور چراغ خیابانی به خوبی تامین شود. هر چراغ خیابانی ال ای دی، میتواند یک ال ای دی COB مرکزی داشته باشد یا تعداد بسیار زیادی ال ای دی Power و SMD .

در ضمن لازم به ذکر است شرکت تولید کننده باید با انجام محاسبات مهندسی نور خیابان “با توجه به ابعاد خیابان” لنز مخصوص برای چراغ خیابانی را تشخیص دهد. این کار باعث به حداقل رسیدن اتلاف برق خواهد شد.

۶- استقبال بازار های جهانی از محصولات روشنایی و نورپردازی ال ای دی و کاهش روز افزون قیمت این محصولات:

قبلا یکی از مشکلات صنعت ال ای دی این بود که قیمت تمام شده محصولات بسیار بالاتر از حد توان مشتری قرار داشت. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی تولید ال ای دی و محبوبیت آن در میان بازار های دنیا، قیمت تمام شده ال ای دی ها بسیار پایین آمده و محصولی به صرفه وارد بازار می شود. پیش بینی می شود در سال های آینده این قیمت به طور کامل قابل رقابت با محصولات روشنایی قدیمی باشد. 

۷- به دلیل مصرف برق بسیار پایین تر در چراغ خیابانی ال ای دی ، ضخامت کابل های پروژه کمتر بوده و هزینه کابل کشی پروژه کمتر است.

وقتی می گوییم توان مصرفی یک مصرف کننده کمتر است، می توانیم نتیجه بگیریم که در ولتاژ برابر “ولتاژ ۲۲۰ ولت برق شهر” جریان الکتریکی کمتری هم نیاز دارد. جریان الکتریکی کمتر یعنی سطح مقطع رسانای کمتری نیاز است.

بنابراین برای کابل کشی پروژه های چراغ خیابانی ال ای دی به کابل هایی با رشته سیم های نازک تر نیاز داریم و این امر باعث کاهش بهای اجرای پروژه ها می شود. در پروژه های شهری قیمت یکی از مهمترین عوامل ایجاد محدودیت است و تکنولوژی ال ای دی باعث شده است که هزینه اجرای پروژه ها پایین تر بیاید.

۸- چراغ خیابانی های ال ای دی ، هزینه خود را به زودی جبران خواهند کرد. راز این قابلیت، در طول عمر بسیار بالای آنها است :

روشنایی خیابان همیشه هزینه های زیادی برای شهرداری ها ایجاد کرده است. اما تکنولوژی ال ای دی می تواند تمام هزینه هایی که برای خرید تجهیزات ال ای دی شده است را جبران کند. این موضوع به راحتی قابل درک است. اختلاف هزینه برق ماهانه چراغ خیابانی ال ای دی با چراغ خیابانی گازی چیزی در حدود یک چهارم برابر است. اگر طول خیابان های یک شهر را در نظر بگیرید به میزان بالای برق مصرفی پی می برید. در نظر بگیرید برای یک خیابان که در آن ۲۰۰ عدد چراغ خیابانی متال هالید با توان مصرفی ۱۰۰۰ وات به کار رفته است می خواهیم محاسبات انرژِ مصرفی را انجام دهیم. این خیابان به ۲۰۰ کیلو وات برق نیاز دارد “اگر اتلاف انرژی در کابل کشی مسیر را در نظر نگیریم !”. همین مقدار روشنایی را می توانیم با ۲۰۰ عدد چراغ خیابانی  ال ای دی ۲۰۰ وات تامین نماییم. یعنی کل انرژی مورد نیاز برای روشنایی همان خیابان با تکنولوژی ال ای دی ، برابر است با ۴۰ کیلووات خواهد بود .

و در انتها برای فهم بهتر موضوع موردی به مقایسه چراغ های ال ای دی  و گازی میپردازیم باسایت تامین الکتریک همراه باشید:

مزایای چراغ های ال ای دی خیابانی:

1 – مصرف برق در این چراغ خیابانی ال ای دی ها به میزان چشم گیری کاهش یافته است.
2 – کاهش و یا حذف هزینه تعویض و نگهداری چراغ خیابانی ال ای دی
3 – استفاده از چراغ خیابانی ال ای دی موجب شده است تا آلاینده ها کاهش یابد.
4 -  افزایش ضریب توان در این نوع چراغ خیابانی ال ای دی قابل توجه می باشد.
5 -  کیفیت نور در این چراغ ها افزایش یافته است.
6 – کنترل پذیری، روشن و خاموش شدن سریع و آسان 
7 – یکی ازمهم ترین ویژگی های این چراغ خیابانی ال ای دی عدم پرتو فرابنفش و مادون قرمز می باشد.
8 – یکی از مزایای پرژکتور ها و چراغ خیابانی ال ای دی این است که با ولتاژ کم راه اندازی خواهند شد.
9 – با استفاده از چراغ خیابانی ال ای دی  و پروژکتور های خیابانی می توانید بهترین نور پردازی در محیط های باز ایجاد نماید.
10 – چراغ خیابانی ال ای دی ها یکی از مهم ترین ویژگی های آن عدم انعکاس نور در چشم راننده می باشد.
11 – دفع حشرات توسط این چراغ ها
12 – عدم نور خیره کننده 
13 - چراغ خیابانی ال ای دی و پرژکتور  ال ای دی دارای درجه IP65 می باشد و در رنگ های متنوع در بازار موجود است.

معایب چراغ های گازی:

1 – مصرف انرژی بسیار بالا بوده طوری که از 100 درصد انرژی دریافتی مقدار اندکی را صرف تولید نور خواهند نمود.
2 – چراغ های گازی گرما تولید می کنند.
3 – نور نامناسب این چراغ ها
4 –  رنگ نامطلوب 

با تشکر از شما که تا آخر این مقاله با ما همراه بودید برای دسترسی به مقالات علمی بیشتر به قسمت مقالات سایت مراجعه بفرمایید.

با تشکر تیم فروشگاه اینترنتی تامین الکتریک.
 

نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

فهرست موضوعات

راهنمای خرید
ورود به فروشگاه
 
ارسال سریع
 
پارس شعاع توس
 
سیم و کابل شهاب جم
 
امید پدیده
 
پارسه شید