فهرست موضوعات

 
 
 
 ارسال رایگان کالای برق
 
تلگرام تامین الکتریک سپهران 
 
 تجهیزات شبکه یوکی نت
 
 سیم و کابل شهاب جم
 
 محصولات روشناییzfr
 

مقالات علمی

  • 363
  • 399 مرتبه
معرفی انواع اتصالات وایرشو و کابلشو

معرفی انواع اتصالات وایرشو و کابلشو

19 بهمن 1398

وایرشو (سر سیم):
سیم های افشان به خاطر داشتن رشته های مسی زیاد عمدتاٌ در زمان نصب پراکنده شده و خطر برق گرفگی را به دنبال دارد، به همین خاطر از وایرشو یا سرسیم استفاده می شود تا علاوه بر زیبایی کار، امنیت را نیز فراهم آورد.
برای اتصال مطمئن و سریع یک سیم در یک سلول ترمینال از وایرشوهای روکش دار استفاده می‌شود. وایرشو به نحوی روی سر سیم قرار می‌گیرد که قسمت عایق وایرشو روی قسمت عایق سیم، و قسمت ‌هادی آن روی قسمت سیم لخت قرار می‌گیرد. سپس وایرشو (سر سیم) توسط ابزار پرس مناسب و متناسب با سطح مقطع سیم پرس می‌شود تا اتصال مناسب و مطمئن بین وایرشو و سیم برقرار شود.
برای بستن سیم های رشته ای در زیر پیچ باید از اتصالات فیشی (سر سیمی) استفاده شود. این فیش‌ها دارای انواع متفاوت حلقه‌ای، کشویی، سوزنی و دو شاخ هستند که هر یک استفاده ویژه‌ای دارند. پرکاربردترین آن‌ها در ساختمان سرسیم سوزنی است.
وایرشوها در دو نوع دوبل روکش دار TE و تکی روکش دار E ساخته می‌شوند. انتهای وایرشوهای دوبل به صورت قیفی و انتهای وایرشوهای تکی به صورت گرد است. بر روی پلاستیک حاوی وایرشو علامتی اختصاری همانند ITEMS:TE1510 نوشته می‌شود که دو شماره اول نشان‌دهنده شماره سیم است و عدد 15 یعنی سیم شماره 1/5 و TE به معنی وایرشو دوبل است.
از کاربرد های عمده استفاده از وایرشو در سیم کشی در مقایسه با اتصال مستقیم سیم و ترمینال بدون استفاده از وایرشو و استفاده از چسب برق جهت عایق کاری موارد ذیل را می توان نام برد:
a-    اتصال مطمئن تر سیم به ترمینال
b-    ایمنی بالاتر عایق کاری سیم
c-    عدم نیاز به استفاده از چسب برق
d-    سرعت کار بالاتر
e-    قیمت مناسب تر
1 – وایرشو های دوبل روکش دار (TE):
وایرشو هـای دوبل روکش دار دارای ورودی دو سیم به صورت همزمان می باشد. دو سیم وارد وایرشــو دوبل شده و با ابزار مناسب پرس می شود تا ارتباط ناگسستنی فیزیکی بین دو سیم و وایرشو و همچنین ما بین دو سیم ایجاد شود. عایق وایرشو های دوبل به صورت قیفی شکل طراحی شده تا سیم به سهولت در آن قرار گیرد. طول هادی متفاوت برای هر سایز وایرشو جهت انطباق با انواع ترمینال ها موجود می باشد. جنس و رنگ روکش وایرشو های دوبل روکش دار مطابق با استاندارد DIN می باشد.
1- جنس هادی: مس با خلوص ۹۵/۹۹%
2- آبکاری هادی: قلع
3- جنس روکش: PVC یا نایلون 
4- بسته بندی: ۱۰۰ عدد در هر بسته
2 – وایرشو های تکی روکش دار (E):
وایرشو های تکی روکش دار دارای ورودی یک سیم می باشد. یک سیم وارد وایرشو تکی شده و با ابزار مناسب پرس می شود تا ارتباط ناگسستنی فیزیکی بین سیم و وایرشو ایجاد شود. عایق وایرشو های تکی به صورت قیفی شکل طراحی شده تا سیم به سهولت در آن قرار گیرد. طول هادی مختلف برای هر سایز وایرشو جهت انطباق با انواع ترمینال ها موجود می باشد. جنس و رنگ روکش وایرشو های تکی روکش دار مطابق با استاندارد DIN می باشد.
1- جنس هادی: مس با خلوص ۹۵/۹۹%
2- آبکاری هادی: قلع
3- جنس روکش: PVC یا نایلون (در صورت درخواست)
4- بسته بندی: ۱۰۰ عدد در بسته
کابلشو:
برای اتصالات جداشدنی کابل ها، از کابلشو استفاد می‌شود. کابلشوها، با توجه به سطح مقطع سیم، در اندازه‌های متفاوت ساخته می‌شوند. علاوه بر این کابلشوها در انواع مختلف پرسی، لحیمی و پیچی در بازار موجود است. برای به دست آوردن اتصال صد درصد و قابل اطمینان، اغلب کابلشوها را به هادی‌ های کابل، لحیم یا پرس می‌کنند. انتهای کابلشو حفره‌ای قرار دارد که برای وارد کردن سیم یا کابل لخت به داخل آن است.
در هنگام استفاده از کابلشو باید به موارد زیر توجه شود:
الف- جهت اتصال کابل‌های افشان از مقطع یک میلی متر مربع به بالا و کابل‌های مفتولی از مقطع 10 میلی مترمربع به بالا در محل‌های اتصال از کابلشو استفاده می‌شود. کابل‌های مفتولی با مقطع 6 میلی مترمربع و کمتر را می‌توان بدون استفاده از کابلشو به دستگاه مربوطه متصل کرد.
ب- جنس کابلشو برای اتصال هادی‌ های مسی به مسی از فلز مس، برای هادی‌ های آلومینیومی به آلومینیومی از فلز آلومینیوم و برای اتصال هادی‌ های آلومینیومی به مسی از نوع بیمتال استفاده می‌شود.
پ- بر روی کابلشو دو عدد نوشته می‌شود که یکی مربوط به قطر سیمی است که در کابلشو وارد می‌شود و عدد دیگر قطر پیچی که به این سوراخ می‌خورد است.
ت- بستن دو کابلشو زیر یک پیچ ممنوع است مگر آنکه زمان بسته و باز شدن کابلشوها همزمان با هم باز و بسته شوند. به عنوان مثال در دو موتور که سیم اتصال زمین آن‌ها به یک پیچ بسته شده است اگر یکی از موتورها بسوزد و سیم اتصال زمین آن باز شود، سیم اتصال زمین موتور دوم نیز باز خواهد شد. در این صورت اگر اتصال بدنه‌ای برای موتور دوم رخ دهد خطر‌آفرین است.
بازرگانی سپهران در زمینه فروش انواع وایرشو و کابلشو فعالیت داشته و آماده ارائه خدمات به شما سروران گرامی می باشد.
جهت درخواست سفارش تماس بگیرید.
05137139720


 

نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.