مقالات علمی

  • 368
  • 609 مرتبه
با خواندن این مطلب در خرید چراغ های بک لایت سرتان کلاه نمی رود!

با خواندن این مطلب در خرید چراغ های بک لایت سرتان کلاه نمی رود!

30 فروردین 1399

چراغ بک لایت چیست؟
پنل بک لایت متشکل از یک صفحه است که بر روی آن تعداد زیادی لامپ LED قرار گرفته که در واقع همان چراغ بک لایت تعریف می شود. بنابراین پنل بک لایت می تواند به خوبی جایگزین پنل های قدیمی فلورسنت و دیگر لامپ هایی شود که نور را به صورت متمرکز و خیره پخش میکند شود. در بسیاری از موارد این امکان وجود دارد که مجموعه چراغ هایی که تحت عنوان پنل های روشنایی می باشند را جز بهترین چراغ های روشنایی برای ساختمان نام برد. اما پنل های بک لایت بهترین نوع از همه این پنل ها محسوب میشود چرا که به هیچ عنوان نور خیره کننده را تولید و منتشر نمی کنند. در واقع فضای نوری ای که این پنل ها ایجاد میکنند، بسیار یکنواخت است و اصطلاحا محیطی نرم از لحاظ نوری در اختیار شما قرار میدهد. 

چراغ های بک لایت:

سیستم چراغ های بک لایت یک سیستم جدید در طراحی و تولید‌ محصولات روشنایی میباشد که دارای ویژگیهای منحصر به فردی هستند. این روشنایی ها اغلب به صورت روکار و توکار ساخته میشوند و نسبت به نوع دکوراسیون از آنها استفاده میکنند. هیچ تفاوت ساختاری در تولید چراغ های بک لایت روکار و چراغ های بک لایت توکار وجود ندارد و صرفا نسبت به نحوه ی نصب تفاوت دارند. در محصولات بک لایت همانطور که از نام آن مشخص است، منبع نوری دقیقا در پشت صفحه ی بازتاب کننده تعبیه شده است. و منبع نوری صفحه ای است متشکل از تعداد زیادی LED  که به صورت منظم و بر روی آن قرار گرفته است. و به صورت سری موازی طراحی و مونتاژ شده اند. نظم و فاصله های یکسان LED های مونتاژ شده روی یک صفحه به عنوان منبع نوری بسیار مهم است زیرا بایستی نور از آن سطح به صورت یکنواخت منتشر شود. که خروجی نسبتا یکنواختی حاصل گردد. در غیر اینصورت تمرکز نوری در نقطه ای بیشتر و نقاط مقابل آن به عنوان نقاط کم نور و یا تاریک دیده میشود.
در نسل قبلی پنل ها که همچنان هم در بازار وجود دارد و از آن استفاده میگردد، نور تولیدی از منبع نوری به صورت مستقیم بازتاب نمیشدند و به نسبت (خیرگی) کمتری داشتند ولی میزان روشنایی آن متناسب با حجم و اندازه ی مساحتی آن محدود بود و این مسئله مشکلاتی را در طراحی و تولید محصولاتی با روشنایی بالا ایجاد مینمود. به عبارتی هر چه توان بیشتری در منبع روشنایی نیاز داشتید محصولی با حجم بسیار بزرگتر نیاز داشتیم. این افزایش حجم نسبت به توان تولیدی در محصولات بک لایت نیز وجود دارد ولی آنقدر چشم گیر نیست و نیز در تولید چراغ بک لایت پارامتر دیگری نیز برای افزایش توان مصرفی به ما کمک میکند. آنهم تراکم LED های مونتاژ شده بر روی صفحه میباشد. چنانچه مشکل بالا رفتن دمای چیپ ها را حل کنیم، با افزایش تراکم LED ها بر روی برد منبع نور، میتوانیم نور بیشتری تولید کنیم. در اینجا لازم است این نکته را یادآور شویم که هر چقدر تعداد LED ها در چراغ بک لایت با وات کمتر و تعداد بیشتر تولید شود در نهایت نور یکنواخت تر و یکدست تری داریم.
حال با توجه به اینکه نور انتشار یافته از این سطح مونتاژ شده به میزان قابل توجهی خیرگی دارد و نیز نور یکدست تر و تمیز تری دریافت کنیم بایستی از یک پوشش مناسب با شکنندگی نوری بالا استفاده کنیم تا خروجی مطلوب تری دریافت کنیم.
چراغ های بک لایت سان لوکس با پرتاب نور بهتر:
توجه داشته باشید این نوع محصولات به دلیل انتشار نور مستقیم در یک جهت، پرتاب نور بهتری نسبت به پنل های سقفی معمولی دارند و از آن میتوانید در سقفهایی تا ارتفاع 3.5 متر به راحتی استفاده کنید. و پرتاب نور آن به گونه ای است که با افزایش تعداد روشنایی میتوانید نور سطح زمین را به حد مطلوب برسانید. کسانی که در این امر تجربه دارند میدانند که با پنل های سقفی معمولی این کار عملا امکان پذیر نیست زیرا پنل های سقفی معمولی پرتاب نور خوبی ندارند و بازتاب نوری آنها در این ارتفاع به سطح زمین بسیار ضعیف خواهد رسید. و از آنها در سقف هایی نهایتا تا ارتفاع 3 متر استفاده میگردد. با همین تکنولوژی انواع  چراغ های بک لایت در سایز ها و وات های متفاوت، توکار و روکار تولید و به بازار عرضه میگردد.
زمانی که پنل های سقفی معمولی به بازار ارائه شد، انقلاب گسترده ای در صنعت روشنایی ایجاد گردید و طرز فکر ما را نسبت به انتخاب روشنایی تغییر داد. مشتریان دیگر سمت سینی های سقفی و روشنایی های اف پی ال، هالوژن ها و… نرفتند و سعی کردند از همین محصول جدید بخاطر مصرف پایین، سادگی و زیبایی آن استفاده کنند. هر چند طراحی ویژه و خاصی نداشتند اما نسبت به محصولات با کاربری مشابه بسیار بهتر بودند. و با وارد شدن چراغ های بک لایت به بازار، به دلیل زیاد بودن نور آنها، پخش نور خوب، پرتاب نور خوب، به سرعت جای پنل های سقفی معمولی را گرفت و این موضوع روز به روز فراگیر تر میگردد.
ویژگی های پنل بک لایت سان لوکس:
از ویژگی های بارز پنل های سان لوکس این است که در ساختمان خود دارای تعداد زیادی لامپ ال ای دی هستند. از این رو بسیار مقرون به صرفه بوده و انرژی بسیار کمی مصرف می کنند. در پایین به طور مختصر به همه ی ویژگی های چراغ بک لایت سان لوکس اشاره کرده ایم.
1-    نور را بدون خیرگی تولید می کنند.
2-    بسیار مناسب برای روشنایی و نورپردازی می باشند.
3-    تنوع رنگی بسیار بالایی دارند.
4-    از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه هستند.
5-    ابعاد و اندازه های مختلف و متنوعی دارند.
6-    مصرف انرژی بسیار کمی دارند.
7-    طول عمر این پنل ها بسیار بالا می باشد.
8-    تولید نور یکنواخت و با کیفیتی را دارند.    
در حال حاضر بسیاری از وسایلی که دارای نمایشگر هستند و هر کدام نیازمند روشنایی می باشند مانند تلویزیون، مانیتورهای کامپیوتر، لپ تاب، تبلت، گوشی های موبایل و... دارای پنل بک لایت می باشند. در واقع تولید و انتشار یک نور یکنواخت و یکدست در پشت زمینه ی تمامی نمایشگرها جزو اصلی ترین وظیفه ی پنل بک لایت می باشد.
کاربرد پنل بک لایت:
1-    قابل استفاده در ساختمان های اداری، تجاری
2-    روشنایی و نورپردازی هتل ها
3-    نورپردازی سالن های نمایش و عروسی
4-    قابل استفاده در نمایشگرها
پنل بک لایت در دسته چراغ هایی قرار دارد که امروزه استفاده از آنها گسترش زیادی یافته است. چرا که این چراغ ها قادر هستند تا نوری سالم و با کیفیت را در فضا منتشر سازند.

اگر از خواندن این مقاله راضی بودید، خواندن آن را به دوستانتان نیز پیشنهاد کنید. همچنین می‌توانید سوالات خودتان را در قسمت کامنت با ما مطرح کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تلفن‌های 05137139720و 09396718656 یا از طریق دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید. با تامین الکتریک همراه باشید.

فهرست موضوعات

 
 
افراتناب
 
پارس شعاع توس
 
 
امید پدیده
 
 ارسال رایگان کالای برق
 
 
 تجهیزات شبکه یوکی نت
 
 سیم و کابل شهاب جم
 
 محصولات روشناییzfr