فهرست موضوعات

 
 
 
 ارسال رایگان کالای برق
 
تلگرام تامین الکتریک سپهران 
 
 تجهیزات شبکه یوکی نت
 
 سیم و کابل شهاب جم
 
 محصولات روشناییzfr
 

مقالات علمی

  • 305
  • 356 مرتبه
علت چشمک زدن لامپ های کم مصرف

علت چشمک زدن لامپ های کم مصرف

22 دی 1397

حتما شما هم در مواقعی با مشکل چشمک زدن لامپ های کم مصرف در حالتی که کلید قطع است مواجه شده اید. این مشکل زمانی بیشتر آزار دهنده خواهد بود که دراتاق خواب اتفاق بیافتد،آن وقت حتما شما را بیش از حد کلافه خواهد نمود. اگر لحظه روشن شدن لامپ کم مصرف دقت کنید، می بینید که لامپ کم مصرف چند لحظه دیرتر از زدن کلید روشن می شود این یعنی تا رسیدن به ولتاژی مناسب و تحریک الکترون های داخل لامپ کمی زمان صرف می شود. ولتاژ باید از یك حدی بیشتر شود ( داخل مدار الکترونیکی لامپ کم مصرف ) تا لامپ روشن شود.

1-درون لامپ کم مصرف

درون لامپ کم مصرف یك مدار یکسو کننده وجود دارد ( مبدل برق شهر به برق مستقیم یا DC ). مقدار ولتاژ خازن بعد از یکسو کننده باید به یه مقدار خاصی برسد( شارژ شود ) تا عملیات شروع شود( دشارژ شود) . در اکثر مواقعی که لامپ کم مصرف چشمک می زند ، تقصیر این خازن هست.

یعنی وقتی ولتاژ خیلی کمی به این خازن می رسد شروع به شارژ شدن می کند و با سرعت روی المان های مدار تخلیه می شود آن زمانی که لامپ کم مصرف چشمک می زند یعنی خازن بار خودش را روی المان های مدار تخلیه می کند و دوباره شروع به شارژ شدن می کند. این چرخه ادامه پیدا می کند و براى اینست که لامپ کم مصرف هر چند ثانیه یا دقیقه یکبار چشمک می زند.

پس مقدار کمی از جریان به لامپ کم مصرف می رسدو این جریان کم، نمی تواند لامپ رابه طور کامل روشن کند ولی برای شارژ و دشارژ شدن آن خازن کافیست، شارژ شدن خازن طول می کشد اما خالی شدنش، آنى ست.

 2-اتصال مستقیم فاز به لامپ

براى روشن شدن لامپ باید مسیری از فاز به نول یا بالژس شکل بگیرد، مثلا وقتی شما کلید برق رامی زنید در واقع لامپ رابین فاز و نول قرار می دهید، جریان از طریق لامپ بین فاز و نول جابجا می شود، این یك قانون در برق هست. در برخی ساختمان ها، حالا به اشتباه یا عمدی  سیم فاز رامستقیم به مصرف کننده وصل می کنند و نول را به کلید می برند (وظیفه كلید،کامل کردن مدار برای برقراری جریان هست ).

در موردی وقتی فاز مستقیم به لامپ کم مصرف رفته، بدنه لامپ، سرپیچ، دیوار، سقف یا یك تكه آهنی فلزی چیزی می تواند نقش نول رو بازی کنداما نه به اندازه ای که جریان کامل رد بشود. این جریان کم، باعث چشمک زدن لامپ کم مصرف می شود.

استفاده از کلید برق چراغ دار

کلیدهای چراغ‌دار برای هدایت کاربر در تاریکی است که اگر در تاریکی به دنبال کلید برق بودید به‌جایی برخورد نکنید. لامپ داخل کلیدها به همراه یک عدد مقاومت زیاد(چند کیلو اهم) سری شده است که جریان کمی می‌کشد این جریان کم کافی است تا مدار لامپ کم‌مصرف فعال بشود. برای اینکه در این مورد از دست چشمک زدن لامپ کم‌مصرف خلاص بشوید می‌توانید لامپ داخل کلید را جدا کنید یا بشکنید یا در غیر این صورت از کلیدهای بدون چراغ استفاده کنید. یا از لامپ LEDاستفاده کنید.

مجموعه بازرگانی سپهران تامین کننده و مجری پروژه های برق می باشد. جهت اطلاع از محصولات شرکت باما تماس بگیرید.

استفاده از کلید دیمر

این نوع کلید ها از قابلیت های بسیاری خوبی برخوردار می باشند که می تواند ولتاژ خروجی را تنظیم نماید و چشمک زدن های لامپ های کم مصرف را به حداقل برساند .

تلفن: 09154030472

05137139720
کانال تلگرام: t.me/tsepehran
پست الکترونیک: Info@taminelectric.com

نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.