آیتم 0
ثبت سفارش
تعداد
عنوان

مقالات علمی

  • 335
  • 791 مرتبه
سیم ها و کابلهای روکش عایق و مقاوم در برابر حریق

سیم ها و کابلهای روکش عایق و مقاوم در برابر حریق

12 آذر 1398

کابل نسوز:

کابل نسوز به کابلی گفته می شود به وسیله روکشی مقاوم در برابر حرارت از جنس سیلیکون که در بازه دمایی منفی 60 درجه تا مثبت 250 درجه سانتی گراد خاصیت شیمیایی خود را از دست نمی دهد از طرف دیگر با توجه به تحقیقات انجام شده این ماده در برابر نور شدید و مستقیم نیز مقاومت بالایی دارد. از کابل نسوز در مراکز مهمی مثل: هتل ها، سالن های آمفی تئاتر، سینماها، موزه و مراکز تاریخی، مدارس، فرودگاه ها، ایستگاه های مترو و تونل ها، مراکز کامپیوتری و سرورها، سیستم های هشدار دهنده، سیستم های اطفاء حریق و... استفاده می شود.

از این کابل به دلیل ویژگی هایی که دارد به عنوان هایی مثل: کابل مقاوم در برابر حریق، کابل ضد آتش، کابل اطفاء حریق، کابل نسوز و… هم در بازار اسم برده می شود و خرید و فروش می شود. کابل نسوز جز سیم و کابل های خاص می باشد که در لوازم الکتریکی ها پیدا می شود و موارد مصرف خاصی دارد که در بالا اشاره شد.

سیلیکون چیست؟

سیلیکون از خانواده پلیمرهای ترموست الاستومری می باشد که فاقد بسیاری از عیوب فیزیکی و شیمیایی پلیمرهای دیگر است، جایگزین عنصر سیلیس در اسکلت پلیمر به جای کربن موجب شده که این نوع پلیمر خواص منحصر به فردی داشته باشد، سیلیکونی که در کابل نسوز به کار می رود با نماد si در جدول مندلیف در خانواده شبه فلزات جای دارد.

در ذیل به نکاتی چند از این ویژگی های منحصر به فرد اشاره می شود:

کاربرد کابل های ضد حریق:

با توجه به گستردگی رنج کابل های ضد آتش این کابل ها در گستره وسیعی از سیستم ها و محیط ها کاربرد دارند از جمله:

·     خانه ها، ساختمان های چند طبقه، مغازه ها و فروشگاه ها، هتل ها. سالن های تئاتر و سینما ها، مدارس، بیمارستان ها و فرودگاه ها و…

·     سیستم های اعلام و اطفاء حریق، سیستم های هشدار دهنده. سیستم های تهویه و روشنایی اضطراری

·     پست های توزیع برق و کارخانه های صنعتی که با برق فشار قوی کار می کنند.

·     سیستم های برق اضطراری و…

و در حال حاضر این بیش از 90 درصد این محصولات وارداتی هستند که 10 درصد باقی مانده تولید داخلی که شرکت صنعتی الکتریک خراسان افشارنژاد (سیم و کابل افشارنژاد) و سیم و کابل مشهد جزو تولیدکنندگان کابل های ضد حریق می باشند.

مزایای کابل نسوز:

·     مقاوم در برابر آتش

·     کارایی و عملکرد صحیح طی آتش سوزی

·     دود کم و عدم انتشار گازهای سمی

·     خواص بازدارندگی شعله

·     عدم تولید گاز هالوژن به هنگام سوختن

·     قیمت مناسب و هزینه نصب کم

·     مناسب جهت استفاده در صنایع غذایی و پزشکی به دلیل عدم رشد باکتری و قارچ در سیم نسوز

·     دارای انعطاف پذیری و شکل گیری بالا در حالت های مختلف با نگه داشتن جریان الکتریسیته

·     مقاوم در برابر روغن، مواد اسیدی کننده، اسیدهای رقیق، الکل و…

·     مناسب جهت استفاده در تمام نقاط ایران مثل کویر جنگل کوهستان و...

·     مقاوم در برابر گرما و سرمای شدید منفی 60 تا مثبت 250 درجه سانتی گراد

·     مقاوم در برابر اشعه های: گاما، ازون 2، ماوراء بنفش، مادون قرمز و…

·     داشتن عدم رسانایی در برابر الکتریسیته

·     مقاوم در برابر سرمای هوا

معایب کابل نسوز:

·     قیمت بیشتر این نوع کابل نسبت به کابل و سیم های عادی

·     تجزیه پذیر نبودن آن در طبیعت

استفاده از کابل های بی کیفیت و غیر استانداردی که در بازار وجود دارد در ایجاد حریق و آتش سوزی نقش زیادی دارد، می توانید با استفاده از کابل نسوز کیفیت و استاندارد کار خود را بالا ببرید و خیالتان راحت باشد.

ضرورت استفاده از کابل سیلیکونی (کابل اعلام حریق) در سیستمهای اعلام حریق چیست؟

ابتدا نیاز به تعریف و حساسیت حیاتی سیستم اعلام حریق می پردازیم سیستم های اعلام حریق شامل مجموعه ای از وسایل و دستگاهها هستند که برای تشخیص و اعلام خطر به مردم به وسیله ابزارهای صوتی و تصویری در زمانیکه دود، حریق، گاز منوکسید کربن و سایر شرایط اورژانسی دیگر وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به ماهیت سیستم فوق کابلهای ارتباطی کلیه سنسورها می بایست از نوع نسوز سیلیکونی که دارای خاصیت کم دود و هالوژن فری باشد بدلیل تحمل دمای بالا 200 درجه در زمان آتش سوزی و عدم قطع ارتباط الکتریکی با مرکز و المانهای دیگر و عدم ایجاد دود و گاز سمی هالوژن برای ساکنین ساختمان لذا سازمان محترم نظام مهندسی و آتشنشانی تواما بر اساس قوانین نظارتی و قانونگذاری تدوین شده برای ساختمانهای بالاتر از 5 طبقه با تعداد واحد و متراژ معین الزاما استفاده از سیستم اعلام حریق را اجباری و سازمان محترم آتشنشانی نیز متولی نظارت، تایید نقشه ها و  بازرسی اقلام و تجهیزات سیستم فوق است بدین معنی است که کلیه نقشه های اجرایی و کلیه سیستم و المانهای بکار برده شده در سیستم اعلام حریق می بایست مورد تایید سازمان آتشنشانی قرار گیرد.

نیاز کابل اعلام حریق سیلیکونی در کشور:

با توجه به بررسی های انجام شده توسط تامین کنندگان کابل اعلام حریق، در کشور سالانه و برای صنایع مختلف حداقل مقدار 4000 کیلومتر بر آورد می شود که با احتساب متری 6500 تومان مبلغی معادل 26 میلیارد تومان هزینه در بردارد که می توان فقط با تولید این نوع کابل سیلیکونی در داخل با میانگین کمی بیشتر از نصف این قیمت صرفه جویی خوبی در بخش الکتریکال صنایع و ساختمانهای کشور ایجاد کرد.

فهرست کارفرمایانی که تا کنون از تولیدات سیم کابل سیلیکونی در صنایع  خود بهره برداری کرده اند

شركت پشتيباني ساخت و تهيه كالاي نفت ايران (AVL)

شركت ملي و مهندسي ساختمان نفت ايران (AVL)

شركت ملي پالايش و پخش فراورده هاي نفتي (AVL)

شركت بهره برداري راه آهن شهري تهران و حومه (AVL)

شركت ملي گاز ايران، شركت مپنا بویلر (AVL)

سازمان صنايع هوافضا

شرکت راه آهن جمهوري اسلامي ايران (AVL)

شرکت فولاد مباركه و ذوب آهن اصفهان، فولاد آلياژي يزد (AVL)

کابل جرقه زن IGNITION CABLE

اینگونه کابل ها به علت بالا بودن مقاومت الکتریکی و مقاومت در برابر حرارت برای کاربرد در سیستم های احتراق قابل استفاده هستند که در دو نوع تولید می شوند:

A. کابل های کو اکستروژن- اینگونه کابل ها با استفاده از ماشین آلات مدرن کو اکستروژن تولید می شوند که لایه نخست به سبب دارا بودن مقادیر زیادی از پودر های معدنی خنثی (inert fillers) در برابر جریانات های ولتاژهای فرکانس دارای مقاومت بالایی هستند و لایه دوم از مقاومت مکانیکی نسبتا بالایی بر خوردار هستند. در هنگام تولید دو لایه مذکور بطور همزمان بر روی هادی اکسترود می شود و در نتیجه عدم گسیختگی بین دو لایه از مزایای خواص دو لایه بر خوردار است.

B. کابل های تک لایه که تنها از مواد دارای مقادیر زیادی از پودرهای معدنی خنثی (inert fillers) تشکیل شده در برابر جریانات ولتاژ و فرکانس دارای مقاومت زیادی است.

بطور کلی موارد کاربرد کابل های فوق عبارتند از:

جهت استفاده در مداراتی که در دماهای بالا کاربرد دارند

سیستم های روشنایی و سیستم های خودرویی

سیستم های گاز سوز و گازوئیلی

کابل سیلیکون Thermostab

مشخصات فنی:

جنس عایق از نوع سیلیکون رابر ضد شعله با پایداری حرارتی بالا مطابق استاندارد IEC-60331-11 است که جهت کابل های ایمنی با پایداری جریان در شعله آتش مناسب هستند. پایداری حرارتی اینگونه کابل ها در دامنه دمایی 60- تا 300+ درجه سانتیگراد دارای انعطاف پذیری هستند و در دامنه دمایی 950 درجه سانتیگراد دارای انعطاف پذیری کمی بوده و تشکیل سرامیکی نسبتا غیر قابل شکستی را می دهد و با کاربرد در کوره های ذوب فلزات می باشد از برودت 50- تا 1100+ درجه را تحمل می کند.

از تولیدکنندگان سیم و کابل ضد حریق در کشور سیم و کابل مشهد و شرکت صنعتی الکتریک خراسان افشار نژاد (سیم و کابل افشار نژاد) می توان نام برد که با بهترین کفیت و استاندارد تولید می نمایند.

برای استعلام قیمت و موجودی میتوانید با کارشناسان ما در شرکت بازرگانی سپهران با شماره های 05137130000 و 09396718656 در تماس باشید.

نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

فهرست موضوعات

راهنمای خرید
ورود به فروشگاه
 
ارسال سریع
 
پارس شعاع توس
 
سیم و کابل شهاب جم
 
امید پدیده
 
پارسه شید